Türkiye’de App Store’a yüzde 30’luk dolar zammı geliyor!

Rekor üstüne rekor kıran dolar kuru, Türkiye’de uygulama mağazalarındaki fiyatlara da yansıdı. Apple uygulama mağazası App Store’daki fiyatlara zam yaptı. Ücretli uygulamalar ile uygulama içi satın alma fiyatlarını etkileyecek olan zamla birlikte App Store Türkiye fiyatları yüzde 30 artacak.

Önümüzdeki bir hafta içinde son tüketicilere yansıtılacak olan zam ile App Store’da Türkiye’de 2.69 TL olarak belirlenen fiyat, 3.49 TL’ye çıkacak. Fiyat değişiklikleri iOS ve Mac App Store mağazalarını kapsıyor.

iPhone zammı da yolda!

Apple Türkiye’de App Store için en son fiyat değişikliğine 2015 yılının Temmuz ayında gitmişti. Apple’ın 4 TL’ye dayanan dolar kuru nedeniyle App Store’da yaptığı zammı, yakın bir zamanda iPhone 7 başta olmak üzere iPhone ve diğer ürünlerine da yapması bekleniyor.

Apple’ın döviz kurlarındaki önemli oynaklıkların etkisiyle fiyat değişikliğine gittiği tek ülke Türkiye değil. Brexit ile AB’den ayrılma kararı alan İngiltere’de Apple, App Store fiyatlarını yüzde 25 artırdı. Hindistan, Rusya ve Romanya, Apple’ın App Store fiyatlarında ayarlamaya gittiği diğer ülkeler oldu.

Ancak İngiltere ve Türkiye’de App Store zammı, para birimlerinin ciddi oranda değer kaybetmesi nedeniyle yapılırken, sözkonusu bu üç ülkede ise yerel vergi oranlarındaki değişiklikler nedeniyle App Store fiyat tabanları artırıldı.

Apple’ın Türkiye, İngiltere, Hindistan, Rusya ve Romanya’yayı kapsayan 5 ülkedeki App Store’da yaptığı fiyat değişikliklerine buradan erişebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın