App Store uygulamalarına Türkiye’de zam geliyor! Zamsız son 36 saat!

Özellikle 2015 yılı başından beri Türkiye’de dolar kurunun artmasının etkisiyle Apple, Türkiye’deki App Store uygulamalarına zam yapacağını açıkladı. Uygulama geliştiricilere gönderilen e-postada Apple, 36 saat içinde Türkiye başta olmak üzere bazı ülkelerde zam yapacağını ve fiyatlarını buna göre belirlemeleri gerektiğini duyurdu. Zam yapılacak ülkeler şu şekilde; Meksika, Güney Afrika, Güney Kore ve Türkiye.

Apple’dan gönderilen e-postada, uygulamalara ne kadar zam geleceği ise açıklanmadı. Şirket, uygulama geliştiricilere daha sonra göndereceği e-posta ile seçenekler sunacak. Geliştiriciler de buna göre App Store’daki uygulama fiyatlarını seçecek.

Ne kadar zam gelecek?

Ücretli uygulamalara ne kadar zam geleceği konusunda bazı tahminlerimiz var. Bildiğiniz üzere App Store Türkiye’deki en ucuz uygulama 1.99 TL. Doların TL karşısındaki yükselişinin etkisiyle en ucuz uygulamaya 50 kuruş zam gelerek 2.49 TL’ye yükseleceğini tahmin ediyoruz. Buna göre diğer ücretli uygulamalara da yüzde 25‘lik oranda zam yapılabilir.

Daha önce paylaştığımız gibi Apple Türkiye’deki iPhone, iPad, Mac ve iPod fiyatlarına da zam yapmıştı. Buna göre iPhone 6 16 GB’ın 2349 TL’lik fiyatına yüzde 6 civarında zam geldi ve 2499 TL’ye çıkmıştı. iPhone 6 Plus 128 GB modeli ise 3499 TL’ye çıktı ve en pahalı iPhone modeli olmuştu.

Apple Türkiye, fiyat politikasında özellikle son dönemlerde oldukça esnek davranmaya başladı. Umarız önümüzdeki dönemde Apple Türkiye, indirim yapmayı da unutmaz.

Apple’ın uygulama geliştiricilere gönderdiği ve 9to5Mac’in paylaştığı mail şu şekilde:

Hi [Developer],

We sometimes need to update prices on the App Store whenever taxes or foreign exchange rates change. Within the next 36 hours, prices will increase in the following App Store territories:

  • Mexico
  • South Africa
  • South Korea
  • Turkey

Purchases on the South Korean App Store now include a value-added tax (VAT) of 10 percent. If you’re a developer based outside of South Korea, we’ll pay the VAT that we’ll be collecting for you. If you’re a developer based in South Korea, you’re still responsible for paying the VAT.

Because of the price increases, customers with auto-renewable subscriptions on the South African, South Korean, and Turkish App Store will need to resubscribe. However, although the prices are also changing for subscriptions on the Mexican App Store, we won’t interrupt those.

We’ll send an email to your subscribers in these territories shortly before their subscription renews to let them know that the price of their existing subscription will increase. The email also has a link that will let customers resubscribe, or in Mexico, turn their subscription off.

In addition, we’re also adding two new low-price tiers, Alternate Tier A and Alternate Tier B, for the Indian, Indonesian, Mexican, Russian, South African, and Turkish App Store. We’ll update prices for existing apps and In-App Purchases that already use the Alternate Tier A and Alternate Tier B price tiers on the Chinese App Store.

You’ll be able to review the new prices in the updated price-tier matrix in Rights and Pricing in My Apps within the next 36 hours.

Have any questions? Get in touch.

The App Store team


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın