7 maddede hangi Apple Watch modeli tam size göre?

Apple’ın akıllı saati Apple Watch, toplam 38 farklı modelle Nisan ayında satışa çıkacak. Tasarımı ve özellikleriyle şimdiden teknoloji dünyasını heyecanlandıran Apple Watch’u satın alacaklar için bir seçim rehberi hazırladık. 7 maddede “Hangi Apple Watch modeli size uygun?”… Buyrun…

 

1 – En ucuzu olsun ama benim olsun…

Apple-Watch-SportGiyim ve yaşam tarzınızda “spor” öne çıkıyorsa, alüminyum kasalı Apple Watch Sport tam size göre. 2 farklı kasa (38 mm veya 42 mm) boyutunda 5 renk (beyaz, mavi, pembe, yeşil veya siyah) seçeneği sunulan toplam 10 farklı Apple Watch Sport modeli 349 dolar ve 399 dolarlık fiyatıyla sizi bekliyor. Bu fiyatlarla, bütçenizi en az sarsacak olan Apple Watch modeli de yine Apple Watch Sport. Ancak Türkiye’deki Genel Seçimler öncesi doların seyri de bileğinizi bükebilir. Çünkü şu anda 2.60 TL seviyesinde olan dolar kurundan bile Apple Watch Sport’un Türkiye fiyatı vergiler dahil 1000 TL’yi aşacak.

 

2 – Paslanmaz çelikten vazgeçmem…

apple_watch_steel

iPhone’larda kullanılan paslanmaz çelik kasa sizi daha iyi ifade ediyorsa, fiyatı 549 dolarla 1099 dolar arasında değişen, 38 mm veya 42 mm boyutunda olmak üzere önünüzde tam 20 farklı Apple Watch alternatifi var:  Beyaz Spor, Siyah Spor, Klasik Tokalı Siyah, Milano Loop, Siyah Deri Loop, Parlak Mavi Deri Loop, Taş Rengi Deri Loop, Açık Kahverengi Deri Loop, Modern Tokalı Deri, Modern Tokalı Gece Mavisi, Modern Tokalı Açık Pembe, Modern Tokalı Kahverengi, Baklalı Bilezik, Uzay Siyahı Baklalı Bilezik.

 

3 – Param çok, 17 bin doları gömerim!…

Apple_Watch_edition

Akıllı saatte lüksü tutkunuzu öne çıkarmak istiyorsanız, kasası 18 ayar altından işlenen Apple Watch Edition için 10 bin dolar ile 17 bin dolar (26 bin TL ile 45 bin TL) arasında bir fiyatı gözden çıkarmanız şart. 38 mm ve 42 mm boyutlarındaki Apple Watch Edition’ın 8 farklı modeli var. Renk seçenekleriniz ise şunlar: Modern Tokalı Parlak Kırmızı, Klasik Tokalı Siyah, Beyaz Spor Kordon, Siyah Spor Kordon, Modern Tokalı Pembe Gri Kayış, Klasik Tokalı Gece Mavisi.

 

4 – Hayvan dostuyum, deri kayış bana ters…

apple-watch-leather

Hayvansever bir kişiliğe sahipseniz, deri kayış doğal olarak size uymaz. Ya yüzde 100 hayvan derisi olan kayışlı modeli almayın ya da hemen değiştirin. Apple Store üzerinden sunulan değiştirilebilir kayışların fiyatları modeline göre 49 dolarla 449 dolar arasında. Apple Store üzerinden Apple Watch’un mıktanıslı şarj kablosu da 29 dolar (1 metrelik) ve 39 dolara (2 metrelik) satılıyor.

 

5 – Ekranı 0.15 inç de olsa büyük olsun…

apple-watch-screen

Standart akıllı telefonlarda 3.5 inçle başlayan ekran boyutları, 6 inçlere dayandı ve akıllı telefonlardaki büyük erkan sevdası, zamanla akıllı saatlere de yansıyacak gibi duruyor. Apple Watch’un 32 mm’lik başlangıç modeli 1.49 inçlik ekran boyutuna sahipken, 42 mm’lik modelinin ise 1.65 inçlik ekranı bulunuyor.  Şimdilik akıllı saatlerde ekran boyutları makul seviyelerde. Ama bakalım inçi büyüdükçe bu saatleri neremize takacağız?

 

6 – Saat hoş da iPhone’suz bir işe yaramaz…

iphone-apple-watch

Apple tutkunlarının önceliği genelde fiyat olmuyor. Gelir-gider dengelerinde “homo economicus” değil, “yaşam tarzı” daha belirleyici. Akıllı saatte de “Apple olsun, çamurdan olsun. Sonuçta 349 dolarlık modeli de var” diyenlerdenseniz, hemen acele etmeyin. Apple Watch’u kullanmak için iPhone 5 ve üstü bir modele sahip olmanız da şart. Bu açıdan bakınca, 8 GB’lik plastik kasalı iPhone 5C bile alsanız, Apple Watch’u kullanabilmenin toplam maliyeti de 800 doları (iPhone 6 Plus’ta 1200 doları) buluyor. Üstelik bu yurtdışındaki “ucuz” fiyatı.

 

7 – Ayyy bilemedim. Acaba hangisini alsam?

apple-watches

Apple Watch almayı düşünüyorsanız, size en uyacak modeli belirleyebilmeniz için “seçim algoritması” da yapıldı. Yukarıda saydığımız maddeler size yeterli olmadıysa, buradan üzerinden tercihlerinizi belirleyerek, size en uygun olan Apple Watch modeline ulaşabilirsiniz.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın