Apple 2017 yılına App Store’da satış rekoru ile girdi

Apple, 2017 yılına uygulama mağazası App Store rekoru ile başladığını duyurdu. Apple’ın açıklamasına göre 1 Ocak 2017’de 240 milyon doları tutarında satış yapan App Store, tarihinde bir gün içinde şimdiye kadarki en yüksek satış rakamına ulaştı.

App Store, yılbaşı dönemi satışlarında da rekor kırarken; geliştiricilerin 2016 yılında elde ettikleri gelir, 2015 yılına kıyasla yüzde 40 artarak 20 milyar dolarının üzerine çıktı. 

App Store 2008 yılında piyasaya sunulduğundan bu yana geliştiriciler, müşterilere iPhone, iPad, Apple Watch, Apple TV ve Mac için App Store’da uygulama deneyimleri sunarak 60 milyar dolarının üzerinde gelir elde etti.

Super Mario Run ve Pokemon GO uçurdu

Müşteriler, Aralık ayında 3 milyar doların üzerindeki App Store harcaması ile bu yılbaşı döneminde tüm zamanların satın alma rekorunu kırmıştı.

Aynı ay içinde Nintendo’nun Super Mario Run oyunu, piyasaya çıkmasının ardından sadece dört gün içinde 40 milyondan fazla kez indirilerek tarihe geçmişti. Super Mario Run ayrıca Noel ve Yılbaşı günlerinde de tüm dünyada en çok indirilen uygulama oldu.

Uygulama sayısı 2.2 milyonu aştı

Super Mario Run, geçen yıl tüm dünyada en çok indirilen 10 uygulama arasında da yer alırken bu listenin zirvesine Pokémon GO yerleşti. 155 ülkede kullanılabilen App Store’daki uygulama sayısı da 2016’da yüzde 20 artışla 2.2 milyona ulaştı. App Store’un en çok kazandıran pazarları arasında ABD, Çin, Japonya ve Birleşik Krallık yer alıyor.

Apple’ın Global Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Philip Schiller“2016, App Store için rekorlarla dolu bir yıl oldu. App Store, 2017’ye hızlı bir başlangıç yaptı… Yarattıkları birçok yenilikçi uygulama için tüm geliştirici topluluğumuza teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın