Apple App Store’da 1.1 milyar dolarlık yılbaşı rekoru kırıldı

Apple’ın uygulama mağazası App Store, yılbaşında rekor kırdı. Şirketin yaptığı açıklamaya göre 3 Ocak’a kadar devam eden iki hafta boyunca, kullanıcılar Apple App Store’daki uygulama ve uygulama içi alımlar için 1.1 milyar doların üzerinde harcama yaptığı belirtildi.

Müşterilerin 144 milyon doların üzerinde harcama yaptığı 1 Ocak 2016, App Store tarihinin en büyük günü oldu. Böylece, sadece bir hafta önce noel gününde kırılan bir önceki gün rekoru da aşılmış oldu.

Konu hakkında açıklama yapan Apple Dünya Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Philip Schiller, “App Store rekorlar kitabına giren bir yılbaşı dönemi geçirdi. Müşterilerimizin App Store’da sadece geçtiğimiz yıl boyunca 20 milyar doların üzerinde harcama yaparak iPhone, iPad, Mac, Apple Watch ve Apple TV için bu kadar çok inanılmaz uygulama indirmeleri ve bu uygulamaları kullanmaları bizi heyecanlandırıyor” dedi. Schiller sözlerini şöyle sürdürdü: “Müşterilerimiz için dünyadaki en yenilikçi ve heyecan verici uygulamaları üreten tüm geliştiricilere minnettarız. 2106’da geliştirilecek yeni uygulamaları heyecanla bekliyoruz.

Apple App Store rekoru

App Store dünya genelinde 2008 yılından bu yana geliştiricilere yaklaşık 40 milyar dolar kazandırmış durumda. Bu kazancın üçte birinden fazlası sadece geçtiğimiz yıl içinde gerçekleştiği yapılan açıklamada paylaşılan detaylar arasında.

Apple sadece ABD’de 1.9 milyon iş yarattı ve destekledi. iOS ekonomisinin Avrupa’da 1.2 milyon ve Çin’de 1.4 milyon iş yarattığını daha önce paylaşılmıştı.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın