Apple’dan Avrupa’daki yeni veri merkezlerine dev yatırım

Apple, yeni veri merkezlerine dev yatırımlarla devam ediyor. Bugün paylaşılan bilgilere göre Apple, Avrupa’da yüzde yüz yenilenebilir enerjiyle çalışacak iki veri merkezini 1.7 milyar Euro yatırım yapacağını açıkladı. Söz konusu dev veri merkezleri İrlanda’da Galway ve Danimarka Jutland’da yer alacak. Veri merkezleri ise iTunes Store, App Store, iMessage, Maps ve Siri olmak üzere Apple’ın online hizmetlerini destekleyecek.

Yapılan açıklamada bu yeni veri merkezlerinin tamamen temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışacağı ve rüzgar başta olmak üzere ilave yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılacağı paylaşıldı.

Avrupa’daki en büyük proje

Apple CEO'su Tim Cook

Apple CEO’su Tim Cook

Dev yatırımlar hakkında açıklama yapan Apple CEO’su Tim Cook, “Apple’ın Avrupa’da devam eden başarısından ötürü minnettarız  ve yatırımımızın kıtadaki toplulukları desteklemesinden gurur duyuyoruz” açıklamasını yapıyor. Cook şunları söylüyor: “Bu çok önemli yeni yatırım, Apple’ın bugüne kadar Avrupa’da yaptığı en büyük projeyi temsil ediyor. Faaliyetlerimizi genişletmekten, yüzlerce yerel iş yaratmaktan ve bugüne kadarki en gelişmiş yeşil bina tasarımlarımızdan bazılarını uygulamaya koyacak olmaktan dolayı büyük heyecan duyuyoruz.”

Tim Cook’un yaptığı açıklamadan da görüldüğü üzere Apple’ın temiz enerji kaynaklarına yaptığı yatırımlar çok önemli. 1.7 milyar Euro’luk yatırımın sadece veri merkezlerine aktarılması, Apple’ın cihazlar kadar servislere yöneleceğini gösteriyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın