Apple’ın herkesi kucaklayacak 5 yeni ‘emoji’si

Apple’ın bu yılın sonbaharında sunmaya hazırlandığı yeni işletim sistemi iOS 8.3, kullanıcıları 300 yeni “emoji” karakteriyle tanıştıracak. Mac kullanıcıları için geçtiğimiz gün yapılan OS X işletim sistemi güncellemesiyle aktif olan yeni emojiler için iPhone ve iPad kullanıcıları bu yılın sonunu bekleyecek.

Mesajlaşırken gülen yüz ifadeleri kullanılmasını sağlayan uygulamasını, kullanıcılardan gelen siyasi ve cinsel ayrımcılık şikayetleri çerçevesinde yenilemek için kolları sıvayan Apple’ın kesinleşen yeni emoji karakterlerini biraraya topladık. Buyrun…

 

1 – Her karakter artık 5 ırka bürünecek

emoji-ırk

Emoji uygulamasında sadece sarı renkte gülen yüzler ve beyaz ırktan insanlar değil, her ırktan insanın kullanabileceği ifadeler bulunacak. Apple’ın yeni işletim sistemiyle birlikte Emoji’lerin her biri 5 farklı ırka uygun şekilde sunulacak.

 

2 – Cinsiyet seçimini kullanıcıya bırakacak

emoji-cinsiyet

Emoji’leri her ırktan insana uygun hale getirmeye çalışan Apple, LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transseksüel) bireylerden gelen şikayetleri de göz önüne alarak, yeni karakterlerine eşcinsel ve lezbiyen çiftlerle ilgili ifadeler de ekleyecek.

 

3 – Aile kavramını baştan yazacak

emoji-aile1

Emojilere gelecek olan LGBT seçenekleriyle birlikte, aile kavramına ilişkin karakterler de yenilenecek. Apple, anne-baba-çocuklardan oluşan “klasik aile” emojisine ek olarak, eşcinsel evlilikleri temsil eden emoji seçenekleri de sunacak.

 

4 – Türkiye dahil 42 bayrağı dalgalandıracak

emoji-bayrak

Yeni iOS ile kullanıcıların karşısına 32 yeni bayrak emojisi de çıkacak. Bu yeni bayraklar arasında Türk bayrağı da yer alacak. Apple’ın bayrak emojilerinin toplam sayısı yeni güncellemeyle 42’ye ulaşmış olacak.

 

5 – Herkesin saati artık Apple Watch olacak

emoji-saat

Apple ürünlerinin emojilerini de atlamayan şirket, iPhone emojisini iPhone 6 ile, bilgisayar emojisini Mac ile karakterize ederken, saat emojisi ise artık Apple Watch olacak.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın