Apple’ın başarısının arkasındaki 13 gizli kahraman

Apple denilince aklımıza gelen ilk isimlerden biri doğal olarak Tim Cook. Şirketin yaklaşın 4 yıldan beri CEO’luk koltuğunda oturan Tim Cook, şüphesiz birçok başarıya imza attı. Ancak Apple’ın perde arkasında kalan ve adı çok fazla kişi tarafından bilinmeyen birçok kahramanı bulunuyor. Tasarımdan yazılama kadar Apple ürünlerinde imzası bulunan isimleri bir araya getirdik. İşte Apple’ın başarısının arkasında olan 13 gizli kahraman

 

1- Steve Zadesky

Steve-Zadesky-appleApple’da tasarım denilince akla ilk gelen isim Johny Ive. Ancak perde arkasında Steve Zadesky de var. iPhone, iPod gibi Apple için önemli ürünlerin tasarımında yer alan Steve Zadesky, şimdi de Apple’ın otomobil modeli projesi Titan’da çalışıyor.

 

2- Jeff Williams

Jeff-Williams-apple

iPhone satışları denilince ilk akla gelen isim Jeff Williams oluyor. Apple’ın operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı olan Jeff Williams, iPhone satışlarının tüm stratejilerini belirliyor. Kısaca Apple dükkanlarının önünde kuyruk oluşmasının sebebi Jeff Williams’tan başka birisi değil.

 

3- Phil Schiller

Phill Schiller

Phil Schiller’i lansmanlardan tanımak mümkün. Apple’ın pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı olan Phil Schiller, Mac, iPhone ve diğer tüm Apple ürünlerinin stratejisini çiziyor ve belirliyor.

 

4- Eddy Cue

Eddy-Cue-apple

Apple’ın müzik endüstrisini değiştiren ürünü iTunes’un arkasındaki isim Eddy Cue. Apple’dan kıdemli başkan yardımcısı olan Eddy Cue, uygulama mağazası ve iTunes gibi ürünlerin geliştirilmesini sağladı.

 

5- Angela Ahrendts

FILE - OCTOBER 15, 2013:  Burberry Chief Executive, Angela Ahrendts To Join Apple Burberry Prorsum - Arrivals LFW Spring/Summer 2011

Apple ekibine geçtiğimiz yıllarda katılan isimlerden biri Angela Ahrendts. Daha önce Burberry’de çalışan Angela Ahrendts, şu anda Apple’ın akıllı saat modeli Apple Watch ile yakından ilgileniyor.

 

6- Jennifer Bailey

jennifer-bailey-apple

Apple internet satışları şirket için çok önemli. Bu işin başında ise Jennifer Bailey var. 12 yıldan beri Apple’ın internet mağazası için çalışmalarını sürdüren Jennifer Bailey, ödeme sistemi Apple Pay üzerinde de çalışıyor.

 

7- Craig Federighi

Apple Hosts Its Worldwide Developers Conference

Şirketin mobil cihaz yazılımı iOS ve bilgisayar yazılımı OS X’in arkasında Craig Federighi var. Steve Jobs ile çok iyi anlaşan Craig Federighi, şu anda Apple’daki dikkat çeken çalışanlar arasında.

 

8- Dan Riccio

Dan-Riccio-apple

Dan Riccio, Apple’ın kıdemli başkan yardımcılarından biri. Donanım konusunda uzman isimler arasında yer alan Dan Riccio’nun geliştirdiği cihazlar arasında, Mac, iPhone ve iPad bulunuyor. Dan Riccio, raporlarını ise direkt olarak Tim Cook’a sunuyor.

 

9- Isabel Mahe

isabel-Mahe-apple

Apple’ın kablosuz teknolojilerini geliştiren isim Isabel Mahe. Wi-Fi, temassız ödeme ve Bluetooth gibi teknolojiler, Isabel Mahe tarafından Apple cihazlarına uygulanıyor.

 

10- Steve Dowling

Steve-Dowling-apple

Şirketin basın ile ilişkilerinden Steve Dowling sorumlu. Daha önce CNBC’de çalışan Steve Dowling, geçtiğimiz yıllarda Apple’a transfer olarak tüm dikkatleri üzerine çekmişti.

 

11- Eugene Whang

Eugene-Whang-apple

Apple’ın endüstriyel tasarımlarının başında Johny Ive bulunuyor. Johny Ive’in en çok güvendiği çalışanlar başında ise Eugene Whang var. Eugene Whang, şu anda tüm Apple cihazlarının endüstriyel tasarımlarını gerçekleştiriyor.

 

12- Julian Honig

Julian Hönig-apple

Hazır konu endüstriyel tasarımlardan açılmışken Julian Honig’ten de bahsetmek gerekiyor. Johny Ive’e bağlı çalışan Julian Hönig, daha önce Lamborghini tasarımlarını yaptı.

 

13- Barte Andre

Barte-Andre-apple

Diğer adı patent Barte. Apple’ın sansasyon yaratan tüm patentlerini Barte Andre alıyor. Buna iPhone, iPad, iWatch da dahil.

 

Kaynak: Business Insider


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın