Apple, Google, Facebook, Twitter ve Amazon ‘İstanbul’u aldı

10 Mayıs 2016 tarihinde herkesin kullanımına açılan ve bugüne kadar Facebook, Instagram, Twitter, Google, Apple ve Amazon gibi küresel teknoloji devlerinin marka adlarını kaydettirdiği .istanbul ve.ist alan adlarının sayısı 20 bine ulaştı. Sanal ortamda BBC, Bloomberg, Facebook, Instagram, Twitter, Apple, Amazon, BMW, GAP ve Google İstanbul adresi aldı. Ancak bu devler arasında, “.istanbul” veya .ist” uzantılı alan adını kullanan henüz yok.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) alt kuruluşlarından Medya A.Ş.’nin Genel Müdürü Bekir Kaplan’ın paylaştığı bilgilere göre ilk gün 10 bin kayıt alınırken, “.istanbul” ve “.ist” alan adı kayıtları şu sıralarda 20 bine ulaşmış durumda. Alan adlarının satışını gerçekleştiren 29 kayıt operatöründen biri olan GoDaddy’nin EMEA Bölge Başkan Yardımcısı Stefano Maruzzi, Türkiye’nin yanı sıra ABD, İngiltere ve Avustralya’dan bile kayıt yaptıklarını belirterek, “.istanbul” ve “.ist” alan  adlarının daha da popüler olacağını düşündüklerini belirtti.

Aldılar ama henüz kullanmıyorlar!

1465544191_Stefano_MaruzziGoDaddy’nin Redshift Research ile gerçekleştirdiği “Çok Küçük İşletmeler Anketi” sonuçlarına göre Türkiye’deki işletmelerinin yarısının (yüzde 48) çevrimiçi varlığının bulunmadığının altını çizen Stefano Maruzzi, “Birinin marka adınızı kullanarak .istanbul ve/veya .ist alan adını alarak sizinle ilgisi olmayan bir web sitesi kurmasını istemezsiniz” diyerek, marka güvenliğine de dikkat çekti.

Anlaşılan şu ana kadar “.istanbul” ve “.ist” alan adlarını alan Facebook, Instagram, Twitter, Google, Apple ve Amazon gibi teknoloji devleri de benzer kaygılarla harekete geçmiş (ki tüm yeni jenerik alan adlarında – gTLD aynı yöntemi izliyorlar).

facebook.ist, facebook.istanbul, twitter.ist, twitter.istanbul, google.ist, google.istanbul ve apple.ist, apple.istanbul gibi alan adları kendilerine kaydettiren bu teknoloji devlerinin şu an itibariyle hiç biri internetteki bu adreslerini (domain yönlendirme dahil) aktif olarak kullanmıyor!

“.istanbul” ve “.ist” alan adı sorgulamak ve kaydettirmek için nic.istanbul veya nic.ist adresini ziyaret edebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın