Apple’ın özel kalem müdürü atadığı iPad Pro’nun tüm özellikleri

Apple’ın iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ı tanıttığı ‘Büyük Eylül Etkinliği’nde, büyük erkanlı tableti iPad Pro da görücüye çıktı. 12.9 inç büyüklüğünde ve 2732 x 2048 çözünürlüğünde Retina erkanı olan iPad Pro’nun en büyük yeniliği, tabletle birlikte tanıtılan özel kalemi Apple Pencil oldu.

iPad 2’ye oranla yüzde 78 daha büyük olan iPad Pro’da daha hassas tepkiler almak için tasarlanan Apple Pencil, kullanıcılara ekran üzerindeki tek bir pikselin bile üzerinde oynayarak sayısız efekt oluşturma imkanı tanıyor.

Kalemi eğerek gölge efekti veriyor

iPadPro_Pencil-Hand-PRINT

İnce ayarlı basınç ve eğim sensörleri kullanan Apple Pencil, daha sert bastırdığınızı veya açıyı değiştirdiğinizi algılayabiliyor. Çizgi kalınlığını değiştirip, çeşitli sanatsal efektler yaratılabilen Apple Pencil, bu özellikleriyle bir dolma kaleme, resim fırçasına veya bir kaligrafi kalemine dönüşebiliyor.

Parmağınızı mı yoksa Apple Pencil’ı mı kullandığınızı anlayan kalem, kendisine gelen sinyali saniyede 240 defa tarıyorDaha kalın çizgiler için daha kuvvetli, daha ince çizgiler içinse daha hafif bastırmanın yeterli olduğu bu özel kalemi eğerek, gölge efektleri verilebiliyor.

Apple Pencil tam şarjda 12 saat gidiyor

iPadPro_Pencil_Lifestyle2-PRINT

iPad Pro’ya bağlanarak şarj edilebilen Apple Pencil’ın manyetik kapağının altında şarj için Lightning konnektörü bulunuyor.

Yarım saatlik kullanım için 15 saniyelik şarjın yeterli olduğu Apple Pencil, tam şarj edildiğinde 12 saat kullanılabiliyor.

Hem teknik özellikleriyle hem de Apple Pencil’ı ile daha çok tasarımcı ve grafikerlere hitap eden iPad Pro, yeni MacBook’lardaki klavye deneyimini iPad’lere taşıyan yeni Smart Keyboard ile geliyor.

10 saatlik pil ömrü sunan iPad Pro’nun aralarında Türkiye’nin de olduğu 90 ülkede Apple SIM desteği de bulunuyor. 32 GB ve 128 GB olarak iki farklı depolama seçeneği sunulan iPad Pro’nun ağırlığı 713 gram, kalınlığı ise 6.9 mm.

Ne zaman satışa çıkacak? Fiyatı ne olacak?

iPadPro_Lifestyle-Gaming-PRINT

Apple’ın piyasadaki taşınabilir bilgisayarlara göre grafik performansının yüzde 80 daha fazla olduğunu duyurduğu iPad Pro, Kasım ayında satışa sunulacak. Yeni iPad’in satış fiyatları ise şu şekilde:

iPad Pro 32 GB (Wi-Fi) – 799 Dolar

iPad Pro 128 GB (Wi-Fi) – 949 Dolar

iPad Pro 128 GB (Wi-Fi + Cellular) – 1079 Dolar

Yukarıdaki fiyatlara Apple Pencil ve yeni Smart Keyboard’un dahil olmadığını, Apple Pencil’ın 99 dolar, Smart Keyboard’un ise 169 dolarlık fiyatla iPad Pro’dan ayrı satılacağını da belirtelim. Diğer bir deyişle, iPad Pro’nun toplam maliyeti 1067 dolardan başlayıp, 1347 dolara kadar çıkacak.

Bir önceki modelde 499 dolardan başlayan fiyat, iPad Pro’da yüzde 50 artarken; Türkiye’den iPad Pro almak isteyenler, Apple Pencil ve Smart Keyboard ile birlikte toplam 3 bin TL’den fazla bir maliyeti de gözden çıkarmak durumunda kalacak.

iPad Pro’nun tüm özellikleri

iPad-Stack_Jupiter-PRINT

Ekran Büyüklüğü: 12.9 inç Retina

Ekran Özellikleri: 264ppi, 2732 x 2048 piksel çözünürlük

Kamera: 8 MP arka, 1.2 MP ön

Hafıza: 32 GB (Wi-Fi), 128 GB (Wi-Fi), 128 GB (Wi-Fi + Cellular)

İşlemci: 64 bit mimariye sahip A9X çip

İşletim Sistemi: iOS 9

Ağırlık: 713 gram (Wi-Fi), 723 gram (Wi-Fi + Cellular)

Renk: Gümüş, Altın, Uzay Grisi


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın