İlk iPhone’nun tanıtılmasının üzerinden 8 yıl geçti!

2007 yılı Ocak ayı. Steve Jobs sahneye çıkıyor ve “one more thing” diyerek ilk iPhone modelini tanıtıyor. O günün üzerinden tam tamına 8 yıl geçti. Sadece cihaz tercihlerimiz değişmedi. Aynı zamanda hayat tarzımız değişti.

Kısaca o ilk Apple iPhone modelinin özelliklerine değinelim. 3.5 inçlik dokunmatik bir ekrana sahip olan Apple iPhone, 350X480 çözünürlük sunuyordu. Cihazın işlemcisi ‘412 MHz ARM 11’ olarak belirlendi. Apple iPhone’un kamerası 2 megapiksel. İşletim sistemi ise iOS 3.1.3.

O dönemde teknoloji pazarında akıllı telefon diye bir kavram yok. Akıllı telefonu da geçelim, dokunmatik ekran bile yok. Apple iPhone’un rakiplerinden bahsedelim. O dönemde en büyük rakibi BlackBerry’nin 8800 modeli. 2.5 inçlik ekrana sahip olan bu model 299 dolara satılıyordu. Samsung da Apple iPhone’un rakibi olan bir cihaz üretti. Samsung BlackJack adındaki cihaz, 2.2 inçlik ekrana sahip. Bir de Treo’nun 700p diye adında bir modeli buluyor.

iphone-1-rakipleri

iPhone satışları ise her geçen dönem çığ gibi büyüyor. Aradan geçen 8 yılda Apple, 500 milyon adetten fazla iPhone satışı gerçekleştirdi. Ve iPhone 6 modelleriyle bu rakamın daha da artması bekleniyor.

Lafı çok uzatmadan 2007 yılı Ocak ayına dönelim. Dönemin Apple CEO’su Steve Jobs’un o meşhur iPhone sunumunu bir kez daha izleyelim.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın