Apple’ın iPhone satışları tüm zamanların rekorunu kırdı

Apple 31 Aralık 2016 tarihinde sone eren mali ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. 78.4 milyar dolarlık gelir ile tarihinin en yüksek çeyrek gelirine ulaşan Apple’ın iPhone satışları da 78.3 milyon adet ile çeyrek rekor kırdı. Apple‘ın iPhone satışları 2016 yılının son 3 ayında tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Bu rekorda, tatil ve noel döneminde yapılan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus satışları etkili oldu.

Bir önceki yılın aynı döneminde 75.8 milyar dolar, bir önceki çeyrekte ise 46.8 milyar dolar olan şirketin gelirleri, yıllık bazda yüzde 3, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 67 arttı. Toplam gelirlerinin yüzde 70’ini iPhone’dan elde eden Apple, geçen çeyrekte toplam 78.3 milyon adet iPhone sattı.

iPhone satışları bir önceki yıla göre yüzde 5, bir önceki çeyreğe göre ise tam yüzde 72 oranında arttı.   Apple’ın 31 Aralık 2016’da sona eren çeyrekte net kârı ise 17.9 milyar dolar oldu. Şirket, bir önceki yılın aynı döneminde 18.4 milyar dolar net kâr elde etmişti.

Apple’ın 31 Aralık 2016’da sona eren çeyrekte 54.4 milyar dolara ulaşan iPhone gelirleri, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5, bir önceki çeyreğe göre ise tamı tamına yüzde 93 yükseldi.  

Hisseleri yüzde 3’ten fazla yükseldi

iPhone satış adedi ve gelirlerinde tüm zamanların rekorunu kıran Apple, 7.2 milyar dolarlık Mac gelirleri ve 7.2 milyar dolarlık servis gelirleri ile kendi rekorunu yeniledi.

ABD Borsalarının kapanışından sonra gelen finansal veriler, analistlerin ve yatırımcıların tahminlerini de aştı. Kapanış sonrası işlemlerde Apple hisseleri yüzde 3’ten fazla değer kazandı.

Sonuçları değerlendiren Apple CEO’su Tim Cook, “Apple’ın şimdiye kadarki en yüksek çeyrek gelirlerine ulaştığını bildirmekten oldukça heyecanlıyım. Birden fazla rekor kırdığımız geçen çeyrekte her zamankinden daha fazla iPhone sattık ve iPhone, Mac, Apple Watch ve servis gelirlerinde tüm zamanların rekorlarını kırdık” dedi.

Galaxy Note 7 zirveye taşıdı!

Aslında 2016 mali yılınında tarihinde ilk kez iPhone satışları gerileyen Apple’ın açıkladığı 2017 yılı ilk çeyrek sonuçlarıyla birlikte gelen rekorlarda, Samsung‘un batarya kabusu nedeniyle toplattığı Galaxy Note 7 belirleyici oldu. Analistler, Apple’ın düşen iPhone satışları ve gelir performansını Samsung Galaxy Note 7’nin kurtaracağıyla ilgili tahminler yayınlamıştı.

Apple geçen çeyrekte ne kadar iPhone sattı?

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın