Apple iyi ki yapmamış diyeceğiniz 8 cihaz

Apple’ın kurucusu rahmetli Steve Jobs’un en gözde adamlarından biri tartışmasız tasarımcı Jony Ive. iPhone’lardan MacBook’lara kadar tüm Apple cihazlarında imzası bulunan Jony Ive, Apple’dan önce birçok uçuk tasarıma imzasını attı. Ive’nin yıldızı Apple ile parlasa da daha önceden birçok kötü cihaz tasarımı bulunuyor. İşte Apple iyi ki yapmamış diyeceğiniz 8 cihaz…

1- Dünyanın en saçma telefonu

orator

Ive’in ilk telefon tasarımlarından biri olan Orator, tartışmasız en saçma modeller arasında. 80’li yıllarda tasarlanan bu cihaz, Sony tarafından satın alındı. Ama konsept olarak müzede kaldı.

2- İn misin, cin misin?

apple-matkap

Koskoca Apple’ın tasarımcısı matkap tasarlar mı? Ne yazık ki tasarlamış. Fütüristik görüntüsüyle dikkat çeken yeni nesil matkap, sadece çizimlerde kaldı.

3- İlk akıllı telefon

messagetab2

Apple’ın ilk akıllı telefon projelerinden biri olan MessagePad Ive’nin imzasını taşıyor. Apple’a onun sayesinde kabul edilen Ive, bu tasarımdan vazgeçerek yeni bir model geliştirdi.

4- Şeffafını bile yaptılar

messagetab

Apple, akıllı telefon tasarımından vazgeçmedi ve ilk modelin bir de şeffafını bile yaptı. Ancak bu cihaz da tozlu raflarda kaldı.

5- Tasarıma bak, çay demle

emate

Apple’ın ilk plastik cihazlarından biri. eMate adındaki taşınabilir bilgisayar şeffaf plastik kasasıyla en başarısız modeller arasında. Neyse ki satışa bile çıkmadı.

6- Toplanın ışınlanacağız

mac

Mac 20. yılını doldurmasına özel olarak tasarlanan bu model, iyi ki satışa çıkmadı dedirtiyor. Ive tarafından tasarlanan cihaz 9 bin dolara satışa çıkacaktı. Ancak neredeyse hiç sipariş almamasından dolayı müzeye gönderildi.

7- Elektrikli kalem

tx2

Ive daha staj yaparken akıllı bir kalem tasarladı. TX2 adındaki kalem, ‘mouse’un yapabildiklerini yapabiliyor. Ancak üzerindeki kabloyal bilgisayara bağlandığından dolayı hiç tutmadı.

8- Üstüne bir dantel

mac2

Apple’ın tasarladığı en ilginç ürünlerden bir diğeri ise o zaman yeni nesil Mac olarak adlandırılan modeldi. Bir dolaba benzeyen bu modelin kapakları kapanabiliyor. Kısaca bu model, tüplü televizyonlara benziyor. Üzerine bir de dantel yakışır.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın