Olmaz denilen oldu, Apple’ın Mac’ine de virüs bulaştı

Zararlı yazılımlara karşı en güvenli bilgisayar olmakla övünen Apple’ın MacBook’larına bulaşan yeni bir virüs bulundu. Üstelik Xeno Kovah ve Trammell Hudson adlı iki güvenlik yazılımcısının geliştirdiği “Thunderstrike 2” isimli bu solucan yazılım (firmware), yayılmak için internete de ihtiyaç duymuyor!

Mac’in işletim sistemine veya dosya sistemine dokunmayan Thunderstrike 2’yi virüs tarayıcıları da tespit edemiyor. Bu yüzden Mac kullanıcıları sitemlerine virüs bulaşıp bulaşmadığını, bir sorun çıkana kadar anlayamıyor. Araştırmacıların Mac’lerdeki bir güvenlik açığını keşfederek, sisteme gömülü olarak geliştirdiği bu zararlı yazılım, Mac’lerde otomatik olarak yayılabiliyor.

İnternet olmadan da yayılabiliyor

Thunderstrike-2

Solucanın yayılması için Mac’in internete bağlı olması da gerekmiyor. Sahte e-posta saldırısıyla (phishing) gönderilen Thunderstrike 2, USB veya ethernet adaptörü ile de bulaşabiliyor. Böylece, internet bağlantısı olmasa da Thunderstrike 2’yi barındıran herhangi bir cihaz Mac’e takıldığında, bu zararlı yazılım bilgisayarınızın depolama biriminin içine yükleniyor.

Thunderstrike’ın varlığını kabul eden Apple ise bu yeni zararlı yazılımla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmazken;  Xeno Kovah ve Trammell Hudson, 6 Ağustos’ta Las Vegas’ta düzenlenecek olan ve dünyaca ünlü ‘hacker‘ların bir araya geldiği “Black Hat Konferansı”nda Thunderstrike 2 solucanı ile ilgili bulgularını kamuoyuyla paylaşacaklar. Konferansta detaylarının açıklanmasının ardından, Apple’ın Mac’leri tam koruma altına almak için Thunderstrike 2 solucanına karşı en kısa sürede bir güvenlik güncellemesi yapması bekleniyor.

Thunderstrike 2’nin MacBook’lara nasıl bulaştığını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın