9 maddede Apple Music nedir? Nasıl kullanılır? Ne kadar ödenir?

Apple, bu ay başında düzenlediği WWDC 2015’te yeni online müzik platformu Apple Music’i tanıttı. 30 Haziran Türkiye saati itibariyle (TSİ) 18.00’da Türkiye’deki kullanıcılara sunulacak olan Apple Music’in hakkındaki son detayları merakla bekliyorsanız, tam sizin için bir rehber hazırladık. Hazırladığımız bu rehberde Apple Music nedir, nasıl kullanılır ve ne kadar ödenir gibi tüm sorulara yanıt bulacaksınız.

 

1- Apple Music nedir?

apple-music-nedir

Apple Music, aylık abonelik sistemine sahip bir müzik dinleme platformu. Yani Apple Music’te iTunes’ta olduğu gibi şarkı başına veya albüm başına ücret ödenmeyecek. Bunun yerine aylık olarak belirli bir ücret ödenecek. Benzer modelle şu anda kullanıcılara sunulan birçok farklı müzik servisi bulunuyor. Örneğin, Spotify, Deezer gibi online müzik dinleme servisleri Apple Music gibi aylık abonelik modeline sahip olan seçenekler arasında bulunuyor.

 

2- Nasıl indirilir?

apple-music-nasil-indirilir

Apple’ın yeni müzik uygulamasını kullanabilmek için iOS 8.4 versiyonunu iPhone’unuza veya iPad’inize indirmeniz gerekiyor. Bu güncellemeyi yaptıktan sonra ana ekranda Apple Music simgesini göreceksiniz. Ancak iPhone veya iPad modelinizi güncellemek istemezseniz App Store’a girerek ‘Apple Music’ uygulamasını bulmanız yeterli olacak. Apple Music’i bilgisayardan dinlemek için iTunes’un en güncel sürümüne sahip olmanız yeterli.

 

3- Ne kadar ödeyeceğim?

apple-music-ne-kadar

Apple Music’in tanıtılmasından sonran en çok sorulan soruların başında “Ne kadar ödeyeceğim” sorusu yer alıyordu. Bu rakam ABD’de 9.99 dolar olarak açıklandı. Ancak geçtiğimiz hafta itibariyle Apple Music’in Türkiye fiyatı açıklandı. Buna göre Türkiye’deki kullanıcılar Apple Music’e aylık 9.99 TL ödeyecek. Buna ek olarak Apple Music’i 6 kişilik kullanım için aile paketi olarak da satın alabileceksiniz. Aile paketinin fiyatı ise 14.99 TL.

 

4- Şarkıcıları nasıl takip ederim?

apple-music-connect-nedir

Apple Music’te Connect adı verilen müzisyenlere özel olarak tasarlanan sayfalar bulunacak. Connect ile müzisyenler, hayranları ve dinleyicileriyle iletişime geçebilecek. Facebook ve Twitter üzerinden yorum yapılabilecek. Müzik dünyasının sosyal medya aracı olmaya aday olan Connect, sizi sevdiğiniz şarkıcı ve gruplara daha da yaklaştıracak. Connect özelliğiyle şarkıcılar, hayranlarıyla fotoğraf, şarkı, video veya yazı paylaşabilecek. Kısaca Connect özelliği sizle şarkıcılar arasında sıkı bir bağ kuracak.

 

5- B1 nedir?

apple-music-b1-nedir

Apple Music ile bir internet radyosu kullanıcılarla buluşacak. Spotify ve Deezer’a rakip olacak olan B1 radyosunda albüm ve şarkıların yanı sıra özel listeler sunulacak. Ancak B1’in bizce en çok dikkat çeken özelliği ise New York, Londra ve Los Angeles’taki ünlü DJ’lerin canlı performanslarını bu radyo kanalında sergileyecek olması.

 

6– iTunes şarkılarım eklenecek mi?

apple-music-itunes-sarki

Apple’ın yeni müzik servisine abone olunduğunda iTunes katalogunda daha önceden sahip olduğunuz tüm müzikler Apple Music arşivinize eklenecek. Platform aracılığıyla kullanıcının sevdiği şarkılar, sanatçılar ve albümler temelinde tavsiyeler de yapılacak. Bunun için yapmanız gereken ise aynı kullanıcı adıyla bağlanmak. Bu işlemden sonra iTunes şarkılarınızın hepsi Apple Music’e eklenecek.

 

7- Android uygulaması var mı?

apple-music-android-ne-zaman-cikacak

Apple Music, Apple’ın ilk kez Android işletim sistemi için geliştireceği uygulama olacak. 2015 yılının sonbahar aylarında çıkaracağı iOS 9 ile de ön yüklü olarak gelecek olan Apple Music, yine sonbahar aylarında Android platformu için de yayınlanacak. Kısaca Android kullanıcılarının yaklaşık 3 ay daha sabretmesi gerekecek.

 

8- İnternet bağlantısı olmadan nasıl kullanacağım?

apple-music-internetsiz-dinleme

Kullanıcıların Spotify ve Deezer gibi müzik platformlarından aşina olduğu internet bağlantısı olmadan yani çevrimdışı/offline müzik dinleme özelliği Apple Music’te de bulunacak. İnternet bağlantısı olmadan müzik dinleme özelliğini ayarlar bölümünden açarak kullanabilirsiniz. Şarkıları indirme işletimi yaparken Wi-Fi’ya bağlandığınızdan emin olun. Mobil internet verisiyle yapılan şarkı indirme işlemleri internet kotanızın bitmesini sağlayabilir.

 

9- Apple müziğin diğer özellikleri neler?

apple-music-ozellikler

 

Apple Music’te kullanıcılara, müzik dinlemenin yanı sıra müzik haberleri, röportajlar ve müzik kültürüyle ilgili pek çok şey de yine Apple Music ile müzikseverlere sunulacak. Bu da Apple Music’in tam bir müzik merkezi olacağını gösteriyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın