Apple Music mi? Spotify mı? Online müzik tercihi için 11 maddelik rehber

Apple’ın bu ayın başında tanıttığı ve 30 Haziran’da kullanıcılarla buluşacak olan Apple Music ile birlikte, online müzik dinleyenlerin gündemindeki en önemli soru şu oldu: “Apple Music mi? Yoksa Spotify mı? Hangisi daha iyi?” Biz de TeknoYO! olarak her iki servisi tüm yönleriyle karşılaştırdık. İşte 11 temel özellikle “Apple Music’i mi daha iyi? Yoksa Spotify’ı mı tercih etmeli?” sorusunun cevabı…

 

1 – Bireysel Üyelik:

apple-music-2

Spotify’ın Premium sürümü aylık 9.99 TL olarak Türkiye’deki kullanıcılara sunuluyor. ABD fiyatı 9.99 dolar olarak açıklanan Apple Music’in Türkiye’deki bireysel fiyatı da aylık 9.99 TL olacak. Mevcut dolar kurunun ve rakiplerinin üyelik ücreti seviyesi dikkate alındığında Apple’ın, Türkiye için bu fiyata inmesi de kaçınılmazdı, diyebiliriz.

 

2 – Aile Paketi:

spotify-aile-paketi

En fazla 5 kişinin kullanabildiği Spotify Family aylık 14.99 TL ile 29.99 TL arasında ücretlendiriliyor (2 kişilik 14.99 TL, 3 kişilik 19.99 TL, 4 kişilik 24.99 ve 5 kişilik 29.99 TL). ABD için 14.99 dolar olan ve en fazla 6 kişiye kadar kullanılabilen Apple Music’in aile paketi Türkiye’de ise 14.99 TL’ye satılacak. Dolayısıyla kalabalık aileler için Apple Music daha avantajlı bir fiyat sunuyor.

 

3 – Ücretsiz Deneme Süresi:

spotify-deneme

Apple Music, 30 Haziran 2015 tarihinden itibaren ilk 3 ay (90 gün) boyunca ücretsiz denenebilecek. Spotify Premium’da ise 30 günlük olan bu süre, Apple Music’in tanıtılmasından sonra 60 güne çıkarıldı. Ancak her iki serviste otomatik yenileme var. Yani hesap ayarlarından otomatik yenileme kapatılmazsa, bu sürenin sonunda kullanıcılardan üyelik ücreti her ay otomatik olarak alınmaya başlanıyor.

 

4 – Şarkı Katalogu:

apple-music-itunes

Spotify’ın müzik katalogunda 30 milyondan fazla şarkı bulunuyor ve servise günde ortalama 20 binden fazla yeni şarkı ekleniyor. Apple Music de 30 milyonun üzerinde şarkı kapasitesi ile yayına başlayacak. Apple kullanıcıları 43 milyondan fazla şarkı bulunan iTunes katalogundaki şarkıları da Apple Music’e ekleyebilecek. (iTunes katalogundaki şarkı sayısı ile Apple Music’te yeralacak şarkı sayısı arasındaki fark, telif haklarından kaynaklanıyor)

 

5 – Ücretsiz Sürüm:

spotify-ucretsiz

Spotify’ın reklamlı, çevrimdışı dinlemen özelliği olmayan, yüksek kalitede ses ve sınırsız atlama hakkı sunulmayan ücretsiz sürümü de bulunurken, Apple Music tamamen ücretli abonelik temelinde çalışacak. Apple tarafından en azından şimdilik ücretsiz deneme sürümünden başka bir kısıtlı özelliklerle de olsa ücretsiz bir Apple Music duyurusu yapılmadı.

 

6 – Platform:

apple-music-offline

Spotify’ın Web’in yanısıra, iOS, Android ve Windows Phone uygulamaları ücretsiz indirilebiliyor. Apple Music ise iOS 8.4 ve üstü işletim sistemine sahip olan iPhone, iPad ve iPod Touch’ların yanısıra, Apple Watch ve en güncel iTunes sürümüyle Mac ve PC’lerden erişilebilecek. Apple Music’in Android sürümü ise bu yılın sonbahar aylarında çıkacak.

 

7 – Çevrimdışı dinleme:

spotify-mobil

Online müzik servislerini artık olmazsa olmazı haline gelen “çevrimdışı müzik dinleme” özelliği hem Spotify’da hem de Apple Music’te var. Tabi bu özelliği kullanabilmek için ücretli üyelik modellerinden birini seçmiş olmak şart. Ücretsiz sürümlerde ise sadece online olarak müzik dinlenebiliyor. Tabi çevrimdışı müzik dinlemek için seçtiğimiz şarkı ve albümler, cihazının belleğine eklendiğinden internet paketinize de dikkat etmenizde fayda var.

 

8 – Yaygınlık:

apple-music-ozellik

Türkiye dahil 58 ülkede aktif olarak kullanılabilen Spotify’ın 20 milyonu ücretli olmak üzere toplam 75 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor. Apple Music ise daha ilk gününden bu rakamları aşacak gibi. Çünkü Apple Music, 30 Haziran itibariyle 100’den fazla ülkede kullanıma açılacak. Apple’ın 2003 yılında açtığı iTunes’un müzik servisinin 120’den fazla ülkede kullanıcısı olduğunu ve 4 Aralık 2012’den bu yana Türkiye’de de bulunduğunu belirtelim. Spotify ise Eylül 2013’te Türkiye’de kullanıma açıldı.

 

9 – Ses kalitesi:

apple-music-iphone

Müzik severler için en önemli kriterlerden biri de hiç şüphesiz ki “yüksek ses kalitesi”. Bu alanda Spotify’ın ücretsiz sürümü 160 kbps’lik ses kalitesi sunarken, Spotify Premium sürümünde bu rakam 320 kbps’ye kadar çıkıyor. Her ne kadar Apple resmi olarak duyurmasa da Apple Music’te ses kalitesi 256 kbps olacak. Ancak, Spotify’de MP3 formatında olan ses dosyalarının Apple Music’te daha yüksek ses kalitesi sunan ACC formatında sunulacağını da belirtelim.

 

10 – Canlı Performans:

apple-music-4

Kullanıcının tarzına özel tavsiyeler, kişiselleştirilebilen çalma listeleri, online radyo dinleme, her iki serviste de bulunan temel özellikler arasında. Spotify ise PlayStation Music ve Uber işbirlikleriyle oyun oynarken veya araçla seyahat ederken de müzik dinletme özellikleriyle farklılaşırken; Apple Music, canlı DJ performansları, müzisyenlerle hayranları buluşturan sosyal müzik ağı Connect, müzik haberleri ve röportajlarıyla öne çıkıyor.

 

11 – Sesli Komut:

Apple-music-siri

Apple Music’te, Apple’ın sanal asistanı Siri entegrasyonu da olacak. Bu özellik sayesinde kullanıcılar Siri’den şarkı isteyebilecek. Apple Music’e Siri aracılığıyla, “Bu yılın en iyi şarkısını çal”, “Bu şarkıdan sonra şunu çal”, “Bu albümü arşivime ekle” gibi komutlar verilebilecek. Buna benzer bir özellik Spotify’da ise bulunmuyor.

Apple Music’in tüm özelliklerini daha önce hazırladığımız yazıda inceleyebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın