Taylor Swift’in isyanı Apple Music’e geri adım attırdı

Yaklaşık 10 gün içerisinde kullanıcılarla sunulacak olan Apple’ın abonelik modelli müzik servisi Apple Music’in ücretsiz olarak 3 aylık deneme süresi ABD’li şarkıcı Taylor Swift’i ayağa kaldırdı. Taylor Swift’in bu tepkisinin sebebi ise Apple’ın ücretsiz olarak kullanıcılara sunulacan 3 aylık dönemde sanatçılara para ödemeyecek olması.

Bunun üzerine Tumblr’da bir yazı paylaşan Taylor Swift, Apple’ın kendisini hayal kırıklığına uğrattığını ve en son albümü olan ‘1989’un Apple Music üzerinde yer almayacağını ifade etti.

Apple ise Taylor Swift’in bu hamlesinden hemen sonra harekete geçti. Apple’ın başkan yardımcılarından ve Apple Music’in de başında bulunduğu Eddy Cue, Twitter üzerinden konuyla ilgili birkaç tweet attı. Eddy Cue, Taylor Swift’i ve diğer şarkıcıların sesini duyduklarını belirtti ve şunu söyledi: “Apple’ın şarkıcılara her zaman ücretlerini ödeyeceğine emin olun. Deneme sürümde şarkıcılara ücretlerini ödemeye devam edeceğiz.”

Eddy Cue’nun bu tweetinden sonra da Taylor Swift de hemen cevap verdi ve “Bizi dinlediğiniz ve desteklediğiniz için teşekkür ederiz” dedi.

Apple’ın müzik sektöründe bu zamana kadar kazanmasının sebebi, sanatçılara satılan albüm veya şarkı başına yüzde 71 civarında ücret ödemesi bulunuyordu. Bu iTunes’a özgü bir ödeme modeliydi. Apple Music’te ise bu durum değişebilir. Apple’ın bu konuda neler yapacağını merakla bekliyoruz.

Apple Music’in tüm özelliklerini daha önce hazırladığımız yazıda inceleyebilirsiniz.

Taylor Swift’in şarkısıyla haberimizi tamamlayalım 🙂


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın