Apple, Taylor Swift’in Apple Music isyanına yarım kuruşluk ücret biçti!

ABD’li şarkıcı Taylor Swift’in isyanıyla geri adım atarak, online müzik dinleme servisi Apple Music’in ilk 3 aylık deneme süresinde de telif ödeyeceğini açıklayan Apple’ın bu dönemde sanatçılara ödeyeceği telif ücreti belli oldu. Ancak açıklanan rakam Taylor Swift başta olmak üzere ve diğer sanatçıları tekrar isyan ettirebilir! Çünkü Apple’ın 30 Haziran’dan kullanıcılarla buluşacak olan Apple Music’in 3 aylık ücretsiz deneme döneminde, sanatçılara şarkı başına 0.2 cent ödeyeceği açıklandı. Türk Lirası olarak ise bu tutar 0.5 kuruşa (yarım kuruşa) geliyor.

Diğer bir deyişle bu dönemde sanatçının Apple’dan 1 dolar kazanabilmesi için şarkısının 500 defa dinlenmesi gerekecek. Deneme süresinde, 1 milyon defa dinlenen bir şarkı 2 bin dolarlık telif ücreti kazanabilecek. Ancak sadece şarkıcıya ödenecek tutarı ifade eden 0.2 centlik bu ücret, bestecilere ve müzik şirketlerine ödenecek olan telif ücretlerini kapsamıyor.

90 günlük deneme süresinin ardından sanatçılara ödenecek olan telif tutarı ise henüz açıklanmazken, Apple’ın online müzik servisinden para kazanmaya başlamasıyla birlikte telif tutarlarının da artması bekleniyor. Apple’ın müzik mağazası iTunes üzerinden Taylor Swift, Katy Perry, ve Beyonce gibi popüler sanatçıların şarkıcıların 0.89 TL ile 1.29 TL arasında bir fiyatla satıldığını da belirtelim.

4 gün sonra kullanıma açılacak

apple-music-iphone

30 Haziran’da gelecek olan iOS 8.4 güncellemesi ile birlikte 100 ülkede kullanıma açılacak olan Apple Music’e, 90 günlük ücretsiz deneme süresinden sonra Türkiye’de aylık 9.99 TL’ye abone olunabilecek. En fazla 6 kişiye kadar kullanılabilen Apple Music’in aile paketi ise Türkiye’de 14.99 TL’ye satılacak.

Apple Music hakkında merak ettğiniz tüm soruların cevabına buradan erişebilirsiniz. “Apple Music mi daha iyi? Yoksa Spotify mı?” diye merak ediyorsanız, şu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın