Apple’ın elektrikli otomobili 2019 yılında yola çıkacak

Google’ın sürücüsüz otomobil projesinin başına Hyundai eski CEO’sunu getirmesinin ardından, Apple da çalışmalarını hızlandırdı. Wall Street Journal gazetesinin haberine göre Apple kendi markasını taşıyan otomobilleri 2019 yılında piyasaya çıkaracak. 600 kişilik bir ekiple elektrikli otomobil üzerinde çalışan Apple, otomobil projesi için fizibilite çalışmasını tamamladı.

Ford’un eski tasarımcısı Marc Newson’ın tasarımından sorumlu  olduğu ve fiziksel üretime hazır hale gelen şirketin ilk otomobil modeli, son teknolojilerle donatılacak ancak Google’ın projesinin aksine tamamen sürücüsüz bir araç olmayacak.

iOS ile entegre çalışan sistem

apple-icar

Apple’ın otomobil projesiyle birlikte internete sızan birbirinden füturustik tasarımlar, otomobil ve teknoloji tutkunlarını şimdiden heyecanlandırdı.

WSJ’nin konuya yakın bir kaynağa dayandırdığı habere göre 2019 yılında piyasaya sunulması hedeflenen Apple’ın elektrikli otomobilinde bulunan GPS başta olmak üzere çoğu sistem, iOS işletim sistemi tarafından yönetilecek.

iPhone veya iPad’lerin entegre edilerek kapı ve pencerelerin kontrol edilebileceği otomobilin ilk prototipinin 2017 yılında düzenlenecek olan bir otomobil fuarında kamuoyunun karşısına çıkması bekleniyor.

Apple, bu yılın mayıs ayında, ABD Silikon Vadisi dışındaki en büyük merkezi olan İrlanda’daki operasyonlarını iCar adını taşıma beklenen kendi markasını taşıyan elektrikli araç üretimi için genişletme kararı almıştı.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın