Apple Pay, Avrupa’da 2.6 milyon noktada kullanıma açıldı

Apple’ın mobil ödeme sistemi Apple Pay, ABD’nin ardından Avrupa’da da kullanılmaya başlanıyor. iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air 2, iPad Mini 3’ün yanısıra Apple Watch ile de kullanılabilen mobil cüzdan uygulaması Apple Pay ile artık Visa Europe Visa markalı kredi, banka ve ön ödemeli kart sahipleri de ödeme yapabilecek. Apple Pay, Avrupa genelinde 2.6 milyonun üzerinde temassız satış noktasında kullanılabilecek. Apple’ın mobil ödeme sistemi Apple Pay’e katılımlarını duyuran bankalar arasında Bank of Scotland, Coutts, First Direct, Halifax, HSBC, Lloyds, M&S Bank, MBNA, Nationwide, NatWest, Royal Bank of Scotland, Santander, TSB ve Ulster Bank yer alıyor.

Visa Europe Mobil Hizmetler İcra Direktörü Jeremy Nicholds, mobil ödeme sistemi Apple Pay’in Avrupa’da kullanıma açılmasını, şu sözlerle duyurdu:

“İnsanlar evlerinden ayrıldıklarında eğer yanlarına tek bir şey alıyorsa o da cep telefonları oluyor. Biz de Visa olarak, Apple ve birçok bankayla yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda bundan böyle tüketicilerin Apple Pay ile çok daha kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde ödeme yapabilmelerini sağlayacağız.”

Chip & Pin ile tanıştı

Apple Pay’e eklenen, Visa banka veya kredi kartı bilgileri cihazda saklanmıyor. Gerçek kart bilgileri yerine, kişiye özel şifreli bir rakam güvenli bir şekilde cihaza kaydedilerek ödeme işleminde kullanılıyor.  ChipAndPin
Apple Pay ile gerçekleşen her işlem, Chip & Pin ve temassız ödemelerde kullanılan Visa şifreleme teknolojisi ile doğrulanıyor.  Apple Pay’in Avrupa’da faaliyete geçmesiyle, ABD’de yaygınlaşamayan Chip & Pin (şifre girmenin zorunlu olduğu çipli kredi/banka kartı) teknolojisiyle de tanıştığını belirtelim.

Apple Pay ile ayrıca şifre girmeye gerek kalmadan, Touch ID ile parmak izi kullanılarak da ödeme yapılabiliyor. iPhone 6, iPhone 6 Plus ve Apple Watch cihazlarından temassız mobil ödeme yapılabiliyor. Uygulama içi alşverişlerde ise Apple Pay, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air 2 ve iPad Mini 3 ile uyumlu çalışıyor.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın