Apple, Spotify benzeri müzik servisini Haziran 2015’te açacak

iTunes ile müzik endüstrisinde devrim yaratan Apple, Spotify benzeri müzik servisini haziran ayında açacak. 9to5mac’te yer alan bilgilere göre Apple, yeni online müzik servisini önümüzdeki hafta akıllı saat modeli Apple Watch lansmanında yapmayı planlıyordu. Ancak şu anda tam anlamıyla hazır olmayan yeni müzik servisi haziran ayında düzenlenecek olan Worldwide Developers Conference (WWDC) etkinliğinde yapılacak. Şirketten alınan bilgilere göre bu müzik servisi öncelikli olarak beta versiyonu ile sadece geliştiricilere sunulacak. Son kullanıcılara ulaşması ise iPhone 6S modellerinin tanıtılacağı eylül ayında olması tahmin ediliyor.

Apple, Spotify benzeri müzik servisini hayata geçirebilmek için Beats Audio’yu satın almıştı. Kulaklıklarıyla öne çıkan Beats Audio’ya 3 milyar dolar ödeyen Apple, aslında bu parayı Beats’in online müzik servisi Beats Music için ödemişti. Bu satın almadan sonra ise Apple, yeni online müzik servisi çalışmalarını hızlandırdığı sık sık iddia edilmişti.

Pazarı değiştirecek

Apple’ın bu alana girmesi kuşkusuz pazardaki rekabeti artıracak. Online müzik servisleri alanında şu anda pazarda iki önemli oyuncu bulunuyor. Bu şirketler, Spotify ve Deezer. Ancak Apple’ın elindeki para vermeye hazır çok önemli bir kitle bulunuyor. Hatta Apple’ın fiyat konusunda da iddialı olacağı belirtiliyor. Yapılan tahminlere göre Apple, online müzik servisini 7.99 dolarda başlayan fiyatlarla kullanıcılarına sunacak. Gelecek dönemlerde online müzik pazarında önemli değişiklikler yaşanacağını ifade edebiliriz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın