Apple’ın sürücüsüz otomobili iCar bu yeşil çayırda üretilecek

Apple, ABD Silikon Vadisi dışındaki en büyük merkezi olan İrlanda’daki operasyonlarını iCar adlı kendi markasını taşıyan sürücüsüz elektrikli araç üretimi için genişletiyor. 1980 yılında faaliyete geçen İrlanda’nın Cork kentinde Hollyhill bölgesinde bulunan tesislerini büyütme kararı alan Apple, bu tesis için otomotiv ve robotik teknolojiler deneyimi olan bir satınalma müdürü arıyor.

icar-apple

Apple’ın sürücüsüz elektrikli aracının 2020 yılında piyasaya çıkması bekleniyor

Apple’ın iş başvuruları sitesinde yayınlanan ilana göre adaylarda en az 5 yıllık satınalma müdürlüğü geçmişinin yanısıra otomotiv, robotik ve havacılık endüstrisi deneyimi olması şartı aranıyor.

Apple’ın İrlanda tesisleri için otomotiv müdürü aramaya başlaması, kendi markasıyla otomobil geliştirmek için yüzlerce çalışanı istihdam eden ABD’li şirketin 2020 yılında yollara çıkması beklenen iCar’ının da bu bölgede geliştireceği yönündeki iddiaları güçlendirdi.

35 yıllık tesisini yenilemek için servet harcıyor

Apple-irlanda

4 binden fazla çalışanı olan İrlanda’nın Cork kentindeki tesislerine son 1.5 yılda yaptığı 300 milyon Euroluk yatırım yapan Apple’ın “Titan” kod adıyla geliştirdiği elektrik araç projesinin başında otomotiv devi Ford’dan ayrılıp Apple’a katılan Steve Zadesky bulunuyor.

Apple’ın İrlanda’daki 35 yıllık tesisini yenilemek için yeni yatırımlar da yapacağı belirtilirken, şirketin Cork kentindeki merkezinin genişleme ile birlikte iCar’ın yanısıra, Avrupa’daki kullanıcılara iTunes Store, App Store, harita, navigasyon ve sanal asistanı Siri’ye yönelik online hizmet vermeyi de planlıyor. Hollyhill’deki tesisin, aynı zamanda Apple Watch başta olmak üzere iOS cihazlara artan talebi karşılamaya da çalışacağı belirtiliyor.

Atları ve çayırlarıyla meşhur bölgede büyüyecek

Apple’ın genişleme kararı aldığı İrlanda’nın Cork kentindeki Hollyhill bölgesinin, yeşil çayırları ve atlarıyla İrlanda’daki yerli ve yabancı turistlerinin uğrak kamp ve konaklama yerlerinden biri olduğunu belirtelim.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın