Apple, Swift Playgrounds ile herkese kod yazdıracak

Apple, bugün gerçeklerilen geliştiriciler konferansı WWDC 2016 etkinliğinde, kodlama öğrenmeyi herkes için eğlenceli ve kolay hale getiren iPad’e yönelik Swift Playgrounds uygulamasının kullanıcılara sunulacağını duyurdu. Apple Swift Playgrounds öğrencileri ve yeni başlayanları, Apple’ın sunduğu ve profesyonel geliştiricilerin birinci sınıf uygulamalar oluşturmak için kullandığı programlama dili Swift ile çalışmayı keşfetmeye teşvik eden interaktif bir arayüzle kodlamayı hayata geçiriyor.

wwdc-2016Swift Playgrounds, Apple tarafından geliştirilen programlama derslerini kapsıyor. Bu derslerde öğrenciler temel kodlama konseptlerini öğrenirken, ekrandaki karakterleri yönlendirmek, bulmacalar çözmek ve zorlukların üstesinden gelmek için kodlar yazıyorlar.

Uygulama aynı zamanda kullanıcıları yaratıcılıklarını ifade etmeye ve ‘E-Posta’ veya ‘Mesajlar’ı kullanarak arkadaşlarıyla paylaşabilecekleri, internette yayınlayabilecekleri gerçek programlar oluşturmaya teşvik eden yerleşik şablonlar da içeriyor.

Apple tarafından geliştirilen programlama dersleri arşivi, öğrencilerin komut verme, işlevler oluşturma, döngüler gerçekleştirme, koşullu kod ve değişkenler kullanma gibi temel kodlama konseptlerini öğrenmelerine yardımcı oluyor.

Temmuz’da iOS 10 beta sürümü ile sunulacak

apple-swift-kodlamaApple, öğrencilerin becerilerini ve ilgi alanlarını genişletirken kodlama yetkinliklerini de artırmalarını sağlamak için düzenli olarak yeni bağımsız sınavlar sunacak. Eğitmenler ve geliştiriciler uygulamaya yönelik olarak kendi sınavlarını oluşturmak için Xcode’u da kullanabilecekler.

Swift Playgrounds’un önizleme sürümü, iOS 10 geliştirici önizleme sürümünün bir parçası olarak Apple Geliştirici Programı üyelerine sunulacak ve Temmuz ayında iOS 10’un herkes tarafından kullanılabilecek beta sürümünde yer alacak. Swift Playgrounds’un son sürümü ise bu sonbahardan itibaren App Store’dan ücretsiz olarak indirilebilecek. Swift Playgrounds, iOS 10 sürümünün yüklü olduğu tüm iPad Air ve iPad Pro modelleri, iPad mini 2 ve daha yeni modellerle uyumlu olarak çalışacak.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın