Apple, ‘Haftanın Ücretsizi’ne son verdi

Apple, iTunes üzerinden 11 yıldır sunduğu “Haftanın Ücretsiz Parçası” uygulaması artık olmayacak. iTunes’un açılmasından 3 yıl sonra hayata geçirilen ve 2004 yılından bu yana kesintisiz olarak uygulanan  “Haftanın Ücretsiz Parçası” fırsatını 2015 yılıyla birlikte artık sunmayacak.

Business Insider’ın haberine göre son verilen bu uygulama, Apple’ın resmi destek forumundan da doğrulandı. Apple, iTunes kullanıcılarının her hafta merakla beklediği“Haftanın Ücretsiz Parçası” promosyonu ile son dönemin popüler şarkıcı ve müzik gruplarının parçalarının ücretsiz indirme imkanını sunuyordu.

Ne kadar ekmek o kadar köfte!

tritunes

 

Apple, 2008 yılından bu yana 6 yıldır her yılbaşı döneminde 26 Aralık ile 6 Ocak arasında belirli uygulamaları, şarkıları ve filmleri iTunes App Store’dan ücretsiz olarak kullanıcılarına ulaştırdığı “12 Days of Christmas” (son adıyla 12 Days of Gifts – 12 Gün Hediye) uygulamasını da geçen ay itibariyle sona erdirmişti.

Apple’ın aldığı bu iki kararda, şirketin 2014 yılında azalan müzik satışı gelirleri belirleyici oldu. Apple’ın toplam gelirlerinin yüzde 10’unu oluşturan ve 2013 yılında 16 milyar dolar olan iTunes gelirleri, 2014 mali yılında 18 milyar dolara yükseldi. Ancak yapılan analizler iTunes üzerinden yapılan müzik parçaları satışının 2014 yılının ilk 9 ayında 2013 yılının aynı dönemine göre yüzde 14 düştüğünü de gözler önüne serdi. Türk Lirası ile satın alma işlemi yapılabilen iTunes Store’un Türkiye mağazası, Aralık 2012’den bu yana Türk kullanıcılara da hizmet veriyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın