Apple Watch ‘akıllı’ ama yine en çok ‘Saat kaç?’ için kullanılıyor

Apple’ın akıllı saati Apple Watch kullanıcılarının günde ortalama 60 ile 80 kez saatlerini kontrol ettiği ortaya çıktı. Araştırma kuruluşu Wristly’nin 2400 Apple Watch sahibinin katımıyla yaptığı son çalışmaya göre kullanıcılar Apple’ın akıllı saatini günde ortalama 60 ile 80 kez kontrol ediyor.

Kullanıcıların gün içinde Apple Watch ile olan etkileşimlerini gösteren çalışmaya göre Apple Watch sahipleri uyanık olduğu süre boyunca her saat ortalama 4-5 kez akıllı saatlerine bakıyor. Kullanıcıların yüzde 38 ile en büyük çoğunluğu saatte 2 veya 3 kez Apple Watch’larını kontrol ederken, her saat 10 defadan fazla bileklerindeki cihaza bakanların oranı ise yüzde 8.

Yüzde 59’un kullanım amacı: Saat

apple-watch-saat-kacApple Watch’un en çok kullanma nedeni ise yüzde 59’luk oranla saatin kaç olduğunu kontrol etme. Kullanıcıların Apple Watch’ları ile yaptığı diğer en yaygın işlemler ise günlük aktivitelerini kontrol etmek, SMS ve mesajlara cevap vermek ile sesli mesajlar için Apple’ın sanal asistanı Siri’yi kullanmak olarak sıralanıyor.

Hava durumuna bakmak ve haritaları kullanmak Apple Watch ile yapılan diğer işlemler olarak dikkat çekerken, akıllı saatiyle oyun oynayanların oranı ise yok denecek kadar düşük. Hatta Apple Watch sahipleri arasında akıllı saatinde hiç oyun oynamayanların oranı yüzde 73’ü buluyor.

Üşüsem de eldiven takmam!

apple-watch-gundelik

Araştırmada, cihaz sahiplerine şu soru da yöneltilmiş: “Malum kış yaklaşıyor. Soğuk ve yağmurlu havalarda Apple Watch ile etkileşiminizi azaltacak eldiven veya uzun kollu giysiler giymeyi düşünüyor musunuz?” Bu soruya verilen cevap ise oldukça ilginç:

“Yağmur veya soğuk da olsa eldiven benzeri giysileri giymek istemiyorum. Apple Watch’umu aynı şekilde kullanmaya devam edeceğim” sözleriyle, bu soruyu “Hayır” diyerek yanıtlayanların oranı tamı tamına yüzde 80! 

Bu soruyu, “Belki kullanabilirim” diye yanıtlayanların oranı yüzde 19 olurken, soğuk ve yağmurlu kış koşullarında “Apple Watch kullanmaktan vazgeçebilirim” diyenlerin oranı ise sadece yüzde 1!


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın