Apple’dan Wikileaks uyarısı: iOS’unuzu güncelleyin

Wikileaks’in “Kasa Dairesi 7” (Vault 7) adıyla yayınlamaya başladığı belgeler, ABD İstihbarat Servisi CIA’in dünya genelinde yaptığı casusluk faaliyetlerinde teknolojiyi nasıl kullandığını gözler önüne serdi. Apple Wikileaks ile sızan belgeleri sonrası kullanıcılarına işletim sistemlerini güncellemeleri uyarısı yaptı.

WikiLeaks‘e göre CIA, Android, iOS, Linux, macOS, Windows işletim sistemlerini hack’leyip, kişisel bilgileri toplayabiliyor; akıllı TV‘lerin mikrofonlarını kullanıp ortam dinlemesi yapabiliyor. Hatta sızdırılan belgelere göre CIA ihtiyaç duyduğunda WhatsApp, Telegram ve Signal gibi anlık mesajlaşma uygulamaların kullandığı şifreleme sistemini de aşabiliyor.

CIA’ye ait 8761 gizli belgeyi yayınlayan Wikileaks, “Belgelerin henüz yüzde 1’ini yayınladık” açıklaması yaparken, belgelerle birlikte dünya genelindeki akıllı telefonların yüzde 85’inin CIA tarafından kontrol edildiğinin ileri sürülmesi, teknoloji devlerini de harekete geçirdi.

‘iPhone kullanıcıları son iOS sürümü geçin’

Sızıntı sonrası Apple‘ın sözcüsü BBC’ye yaptığı açıklamada kullanıcıların iOS’un son güncellemesini indirmelerini isteyerek “iPhone‘un içindeki teknoloji bugün tüketiciler için en iyi veri güvenliğini temsil ediyor ve biz bunun böyle devam etmesi için çalışıyoruz. Ürünlerimiz ve yazılımlarımız  kullanıcılarımızın hızlıca en son güvenlik güncellemelerini elde etmesi için tasarlandı” dedi.

Apple adına açıklama yapan sözcü, “Kullanıcıların yüzde 80’i işletim sistemimizin son sürümünü kullanıyor. Yaptığımız ilk incelemeye göre sızıntılarda belirtilen konular son iOS sürümünde düzeltildi. Herhangi bir belirlenmiş savunmasızlığa yanıt vermeyi sürdüreceğiz” dedi.

Microsoft‘tan yapılan açıklamada da ‘söz konusu iddiaların farkında olunduğu ve konuyla acilen ilgilendikleri’ belirtildi. Samsung‘un sözcüsü ise “Kullanıcılarımızın gizliliği ve mahremiyeti ile ürünlerimizin güvenliği şirketimizin en önemli önceliğidir. Söz konusu iddiaların farkındayız ve konuyla acilen ilgileniyoruz” dedi. Google‘dan ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın