Apple’ın en büyük etkinliği WWDC 2015’te beklenen 5 yenilik

Apple’ın dünya çapındaki tüm yazılımcıları ve geliştiricileri bir araya topladığı Worldwide Developer Conferance (WWDC) 2015’te beklenen birçok yenilik bulunuyor. iPhone ve iPad modelleri için yeni işletim sistemi iOS 9, aylık üyelik modeline kavuşması beklenen iTunes, akıllı ev kiti HomeKit, daha çok geliştirilmiş Siri ve yeni Mac işletim sistemi WWDC 2015’te tanıtılması beklenen yenilikler arasında. Pazartesi günü San Francisco’da düzenlenecek etkinlikle tanıtılması beklenen bu yeniliklerin tüm detaylarını sizler için bir araya getirdik. İşte Apple’ın en büyük etkinliği WWDC 2015’te beklenen tüm yenilikler…

 

iOS 9

apple-wwdc-2015-ios-9

Apple’ın iPhone ve iPad modellerinde kullandığı işletim sistemi iOS, 9. büyük güncellemeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl kullanıcılara sunulan iOS 8’den sonra çok daha farklı yeniliklerle sunulması beklenen iOS 9’un ilk gösterimi WWDC 2015’te gerçekleşecek. Farklı kaynaklardan paylaşılan bilgilere göre iOS 9, tasarım açısından daha önceki işletim sistemi versiyonlarına göre tamamen yenilenerek kullanıcılarla buluşacak.

 

Aylık üyelik modeline sahip iTunes

apple-wwdc-2015-itunes

iTunes şu anda en etkili müzik platformlarından biri. Ancak Spotify veya Deezer gibi farklı aylık üyelik modeline sahip olan servislerden sonra Apple’dan yeni bir adım geliyor. Buna göre iTunes’ta artık müzik satın alma seçeneğinin yanı sıra aylık üyelik modelini de hayata geçirecek. Yani kullanıcılar artık aylık sabit ücret vererek sınırsız müzik dinleyebilecek. Özellikle bu yeniliği merakla bekliyoruz.

 

Akıllı ev platformu: HomeKit

apple-wwdc-2015-homekit

İlk kez geçtiğimiz yıl tanıtılan Apple’ın akıllı ev platformu HomeKit artık kullanıcılarla buluşuyor. Farklı şirketlerin geliştirdiği akıllı ev sistemlerinin içinde yer alacak bu destek ile tüm Apple cihazlarıyla akıllı ev sistemi kontrol edilebilecek. Bu cihazlardan kastımız ise kombi ve klima başta olmak üzere evlerdeki tüm cihazlar. Açıkçası Apple, kullanıcılara yepyeni bir dünya sunmaya hazırlanıyor.

 

Daha gelişmiş Siri

apple-wwdc-2015-siri

Geçtiğimiz aylarda Türkçe konuşmaya başlayan sesli asistan Siri geliştirilmeye devam ediyor. Paylaşılan bilgilere göre ise Apple Siri’ye ‘Proactive’ adındaki yeni bir özellik ekleyecek. Bu özellikle Siri tam bir asistana dönüşecek. Nasıl mı? Örneğin bir akşam yemeği için bir restorana ihtiyacınız var. Bunun için Siri’ye restoran danışacaksınız. Siri size, en uygun restoranı bulacak ve rezervasyon için direkt o mekanı arayacak. Saat yaklaştığında ise size haber verecek. Başka bir deyişle Siri elimiz ayağımız olacak.

 

Mac işletim sistemi OS X 10.11

apple-wwdc-2015-mac-os-x

Yeni Mac işletim sisteminde de önemli yenilikler yapılacak. iOS 9 ile uyumlu hale getirilecek olan yeni OS X 10.11, özellikle Apple Watch desteği de gelecek. Bu konuda çok fazla bir ayrıntı olmasa da Apple Watch kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracak birçok özellik gelecek gibi duruyor.

WWDC 2015 ile ilgili tüm gelişmeleri hazırladığımız etiketten takip edebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın