Apple WWDC 2016’da yeni neleri tanıttı?

Apple, yıllık geliştiriciler konferansı WWDC 2016 etkinliği ile yazılım dünyasındaki tüm yeniliklerini tanıttı. Apple Watch’tan, Mac’e, iPhone ve iPad’lerden, Apple TV’ye kadar Apple dünyasını yakından ilgilendiren Apple WWDC 2016 etkinliğinde tanıtılan tüm yenilikleri bir araya getirdik.

Hangi güncelleme hangi cihazlarda neleri değiştirecek? Yeni yazılımlar ne zaman kullanılabilecek? Apple’ın 5 ana platformunda yaptığı yazılım güncellemeleri ile ilgili tüm detaylar haberimizde… 

1- Apple Watch için watchOS 3

watchos-3Apple, etkinlikte akıllı saati Apple Watch için geliştirilen yeni işletim sistemi watchOS 3’ün önizlemesini sundu. Yeni sürümde, favori uygulamaları anında başlatma, yeni Dock gibi gelişmiş gezinme özellikleri ve Apple Watch için yeni fitness ve sağlık özellikleri yer alıyor. Bu sonbahardan itibaren kullanıma sunulacak olan yazılım güncellemesi, rahatlama ve stresi azaltma amacıyla kullanıcıları gün içinde derin nefes alma egzersizleri yapmaya teşvik etmek için tasarlanan Breathe uygulamasını da içeriyor.

Etiketler, el yazısı, tam ekran efektler ve yalnızca biri elini üzerinde kaydırınca ortaya çıkan mesajlar oluşturulmasını sağlayan görünmez mürekkep, Smart Replies ve acil durumlarda yardım alabilmek için SOS özelliği gibi yeniliklerle gelecek olan watchOS 3 ile Apple Watch, el yazılarını metne de dönüştürüyor.

watchOS 3 için tıklayın.

2- Siri ve Apple Pay’li macOS Sierra

macos-sierraMac’lerde kullanılan işletim sistemi OS X’in adını macOS olarak değiştiren Apple, WWDC 2016’da yeni işletim sistemi macOS Sierra’nın ön tanıtımını da yaptı. macOS Sierra ile Apple’ın sanal asistanı Siri, kullanıcıların masaüstünde her gün yaptıkları şeyleri yapmalarına yardımcı olacak yeni özelliklerle Mac’e de geliyor. Dock’tan, menü çubuğundan veya klavyeden erişilebilen Siri  ile kullanıcılar bilgi arayabilecek, istedikleri belgeleri bulabilecek, arama sonuçlarını işaretleyebilecek, sürükleyip bırakabilecek ve hatta sistem tercihlerini ayarlayabilecekler. macOS ile Safaride online alışveriş yaparken, Apple’ın mobil ödeme sistemi Apple Pay kullanılarak, ödeme yapılabilecek.

Optimised Storage özelliği Mac’inizi açtığınızda sık kullanılmayan öğeleri iCloud’da depolayarak ve birden fazla defa indirilmiş dosyaları, önbelleği, günlükleri ve daha fazlasını silerek sizin için alan boşaltıyor. macOS Sierra’nın geliştirici ön sürümü bugünden itibaren developer.apple.com sitesi aracılığıyla Apple Geliştirici Programı üyelerinin kullanımına sunuluyor. Mac kullanıcıları macOS Sierra Beta Programına bugün kaydolabilir ve yazılımı Temmuz’dan itibaren beta.apple.com adresinden indirebilir. macOS Sierra’nın nihai sürümü bu sonbaharda Mac App Store’dan ücretsiz olarak indirilebilecek. 

macOS Sierra için tıklayın.

3- Yeni tvOS ve Apple TV

yeni-tvos-apple-tvApple, tvOS ve Apple TV için yapılan yazılım güncellemerini de etkinlikte tanıttı. Yeni Siri yetenekleri ve Apple TV için tek şifre özelliği dikkat çeken yenilikler arasında. Kullanıcılar, Siri’nin daha fazla uygulamada ve YouTube’da arama yapma, konu arama, daha fazla canlı kanala ayarlayabilme, ev içi HomeKit özellikli aksesuarların kontrolünü sağlama gibi genişletilmiş yeteneklerine ulaşabilecekler. Tek şifre özelliğiyle kullanıcılar, tüm network-TV uygulamaları için yalnızca bir kez oturum açarak pay-TV sağlayıcılarının tüm video kanallarında kimlik doğrulayabilecek.

Apple TV’deki televizyon kanalı sayısının 1300’e, uygulama sayısının ise 6 bine ulaştığı açıklanan etkinlikte verilen bilgiye göre Siri ile Apple TV’de aranabilen TV dizisi ve filmi sayısı da 650 bini geçti. tvOS geliştirici önizlemesine Geliştirici Programı üyeleri developer.apple.com adresinden erişebiliyor. Yeni tvOS bu sonbaharda Apple TV için ücretsiz yazılım güncellemesi olarak indirilebilecek. Siri, 12 ülkedeki Apple TV kullanıcıları tarafından kullanılabilecek. Türkiye maalesef bu ülkeler arasında değil!

tvOS için tıklayın.

4- ‘Herkes kod yazsın’ diye Swift Playgrounds

Apple-Swift-Playgrounds-uygulamaApple’ın tanıttığı bir diğer yenilik ise Swift Playgrounds uygulaması. iPad’ler için geliştirilen bu uygulama ile Apple, kodlama öğrenmeyi kolay ve eğlenceli hale getirmeyi amaçlıyor. Apple Swift Playgrounds öğrencileri ve yeni başlayanları, Apple’ın sunduğu ve profesyonel geliştiricilerin birinci sınıf uygulamalar oluşturmak için kullandığı programlama dili Swift ile çalışmayı keşfetmeye teşvik eden interaktif bir arayüzle kodlamayı hayata geçiriyor. Swift Playgrounds, Apple tarafından geliştirilen programlama derslerini kapsıyor.

Bu derslerde öğrenciler temel kodlama konseptlerini öğrenirken, ekrandaki karakterleri yönlendirmek, bulmacalar çözmek ve zorlukların üstesinden gelmek için kodlar yazıyorlar. Swift Playgrounds’un önizleme sürümü, iOS 10 geliştirici önizleme sürümünün bir parçası olarak Apple Geliştirici Programı üyelerine sunulacak ve Temmuz ayında iOS 10’un herkes tarafından kullanılabilecek beta sürümünde yer alacak. Swift Playgrounds’un son sürümü bu sonbahardan itibaren App Store’dan ücretsiz olarak indirilebilecek.

Swift Playgrounds için tıklayın.

5 – iPhone ve iPad’ler için iOS 10

ios-10-ne-zamanVe tabi ki yeni mobil işletim sistemi, iOS 10Kişisel ve animasyonlu ‘Mesajlar’, yazışmalarda otomatik önerilen emoji ve etiketler, geliştiriciler açılan Siri, yenilenen ve rezervasyon özelliği eklenen yeni “Harita” uygulaması, kullanıcıların arşivindeki fotoğraf ve videoları otomatik olarak ortaya çıkaran Memories, ev aygıtları tek bir yerden kurmak, yönetmek ve kontrol etmek için iOS’a entegre edilen Home uygulaması, yeniden tasarlanan Apple Music ve News, iOS 10 ile gelen başlıca yenilikler.

iOS 10’un geliştirici önizlemesi, bugünden itibaren developer.apple.com adresinden iOS Geliştirici Programı üyelerine açık olacak. iOS kullanıcıları ise halka açık beta programına Temmuz ayında beta.apple.com adresinden erişebilecekler. iOS 10, bu sonbahardan itibaren son kullanıcılara ücretsiz yazılım güncellemesi olarak sunulacak. iOS 10’un tüm özellikleri için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

iOS 10 için tıklayın.


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Pingback: ÇANTAMDAN ÇIKANLAR #5 - Hasan Yalçın

Bir Cevap Yazın