Apple’ın yeni kampüsü Apple Park Nisan’da açılıyor

Apple yeni kampüsü Apple Park için geri sayım başladı. Apple, çalışanların 708 bin metrekarelik alan üzerine kurulan yeni kampüsü Apple Park’a Nisan ayından itibaren taşınmaya başlayabileceklerini açıkladı. 12 binden fazla çalışanın kampüse taşınması 6 aydan uzun sürecek. Binaların ve park alanlarının inşasına yaz boyunca devam edilmesi planlanıyor.

Apple’dan yapılan açıklamaya göre Steve Jobs tarafından bir yaratıcılık ve işbirliği merkezi olarak planlanan Apple Park, Santa Clara Vadisi’nin merkezinde kilometrelerce uzaklığa yayılan asfalt ve beton alanı, yeşil bir alana dönüştürüyor. Kampüsün 260 bin metrekare yer kaplayan halka şeklindeki ana binasının tamamı, dünyanın en büyük kavisli cam panelleriyle kaplı.

Konferans binasına Jobs’un adı verilecek

Steve Jobs’un hatırasını ve Apple’a yaptığı kalıcı etkiyi onurlandırmak amacıyla, Apple Park’taki konferans binasına Steve Jobs Theater adı verilecek. Bu yılın ilerleyen günlerinde açılacak olan 1000 kişilik oditoryum 6.1 metre uzunluğunda, 50 metre çapında cam bir silindirden oluşuyor. Binanın çatısı ise metalik karbon fiber kullanılarak üretildi. Apple Park’taki en yüksek tepelerden birinde yer alan Steve Jobs Theater, ana binaya ve yeşil alana bakıyor.


Apple CEO’su Tim Cook, yeni kampüsle ilgili olarak, şunları söyledi: “Steve’in Apple vizyonu, bizimle geçirebildiği sürenin çok daha ötesine uzanıyordu. Apple Park’ın nesiller boyunca inovasyonun merkezi olmasını istemişti…. Çalışma yerleri ve park alanları hem ekibimize ilham verecek hem de çevreye yararlı olacak şekilde tasarlandı. Dünyanın enerji verimliliği en yüksek binalarından birine sahibiz ve kampüs tamamen yenilenebilir enerjiyle çalışacak.”

‘Steve buradan ilham alıyordu…’

“Steve, California’nın aydınlık ve geniş topraklarından heyecan duyuyor ve ilham alıyordu. Burası düşünceye dalmak için en sevdiği yerdi. Apple Park O’nun ruhunu son derece iyi yakalıyor,” diyen Steve Jobs’un eski eşi Laurene Powell Jobs, şöyle devam etti: “Steve, zekice tasarlanmış bu aydınlık kampüste kendini çok iyi hissederdi, Apple çalışanlarının da iyi hissedeceklerine eminim.”

Apple Park, Steve Jobs Theater’ın yanısıra halka açık bir Apple Store ve kafe içeren bir ziyaretçi merkezi, Apple çalışanlarına yönelik 9 bin 290 metrekarelik bir spor salonu, güvenlikli araştırma ve geliştirme tesislerini de içerecek. Halkanın iç bölümündeki park alanları ise çalışanlar için 3.2 kilometrelik yürüyüş ve koşu yolları, bir meyve bahçesi, çim alan ve bir göleti kapsıyor.

Foster + Partners işbirliğiyle tasarlanan Apple Park, 464 bin 500 metrekarelik asfalt ve beton alanı yeşil alana dönüştürüyor. 9 bin yerel ve kuraklığa dayanıklı ağaç içerecek olan kampüs, yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle çalışacak. Çatısında yer alan 17 megawatt değerindeki güneş panelleri sayesinde Apple Park dünyadaki en büyük güneş enerjisi sistemine sahip tesis olacak. Kampüs ayrıca dünyanın en büyük doğal havalandırmalı binasına da ev sahipliği yapıyor. Binanın, yılın 9 ayında ısıtma veya klima gerektirmeyeceği tahmin ediliyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın