Donald Trump’ın teknoloji lideri: Apple’ın devri bitti!

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın geçiş dönemi ekibinde yer alan Peter Thiel‘e göre Apple’ın devri bitti. Online ödeme sistemi PayPal’ın kurucusu ve sosyal ağ Facebook’un ilk yatırımcılarından Peter Thiel, Apple’ın 2016 yılındaki iPhone satışlarının tarihinde ilk kez düşmesini değerlendirdi.

New York Times’ın (NYT) sorularını cevaplayan Silikon Vadisi’nin önde gelen yatırımcısı Thiel, “Apple’ın devri bitti mi?” tartışmalarını değerlendirdi. Apple’ın zirvesinin artık geride kaldığını belirten Peter Thiel, şunları söyledi:

“Evet, bitti. Bir akıllı telefonun nasıl olduğunu ve göründüğünü biliyoruz. Tim Cook‘un suçu değil, ancak bu alan (akıllı telefon) daha fazla yeniliğin olacağı bir alan değil.”

Trump’a açık destek vermişti

2016 yılı Apple’ın tarihinde ilk kez iPhone satışlarının düştüğü yıl olarak kayıtlara geçmişti.

Donald Trump & Peter Thiel

2015 yılında dünya genelinde toplam 231 milyonu aşkın iPhone modeli satan Apple’ın 2016 yılındaki iPhone satışları 19 milyon azalarak, 212 milyon seviyesine gerilemişti.

ABD’deki başkanlık yarışı sürecinde Silikon Vadisi’nin önde gelen teknoloji liderleri, Donald Trump’ı “İnovasyon için tehlike” olarak göstermişti. Trump’a teknoloji dünyasından en büyük destek, Peter Thiel’den gelmişti.

‘CalExit, herkes için iyi olur’

Peter Thiel’in NYT’nin teknoloji dünyasıyla ilgili sorularına verdiği ilginç cevaplar şöyle:

  • California, ABD’den ayrılmalı mı (CalExit)?

“Ayrılmalı. Bu (CalExit) benim için de California için de ülkenin geri kalanı için de iyi olur. Hatta Trump’ın yeni seçim kampanyasına da yardımcı olacaktır.”

  • Google, Barack Obama yönetiminde çok mu güçlüydü?

    Mark Zuckerberg

Katılıyorum. Obama döneminde Google’ın gücü, Bush yönetimindeki Exxon’un gücünden fazlaydı.

Doğru. Sadece 19 yaşındaydı. Çok konuşmuyordu ve tamamen içe kapanık biriydi. Eğer şirketiniz kötüyse, iddialı görünmeye oldukça fazla ihtiyaç duyarsınız. Ama şirketiniz harika ise, buna ihtiyaç duymazsınız.

  • Medya Facebook’a güvenmeli mi?

Evet, güvenmeli. Facebook hakkında yanlış yönlendirilmiş komplo teorileri oldukça komik.

  • Üç boyutlu (3D) yazıcı ile basılan et için yatırım yaptınız mı?

Hayır.

  • Trump’ın bazı tweet’lerini siz mi yazdınız?

Hayır.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın