Cupertino şehri Apple’a isyan etti: Huzurumuz kalmadı!

Apple’ın inşaati süren 5 milyar dolarlık yeni kampüsüne ev sahipliği yapan Cupertino’nun  Belediye Başkanı Barry Chang, teknoloji devi Apple’a isyan etti. Düzenlediği basın toplantısıyla Apple’ı medyaya şikayet eden Chang, “Apple kârını yapıyor ama şehrimizin sorumluluğu paylaşmıyor. On sent bile ödemek istemiyorlar. Bizi istismar ediyorlar” dedi. Kentin belediye başkanı Chang, mevcut genel merkezinin yanısıra Apple’ın yeni binası ile şehirlerini esir aldığından yakınarak, Cupertino’nun Apple’ı kaldıramadığını söyledi.

apple-campus-2

Apple’ın Cupertino’daki yeni kampüsü 2016 yılı sonunda tamamlanacak

Chang, Apple’ı inşa ettiği uzay gemisi şeklindeki yeni kampüsünün açılmasıyla birlikte şehrin altyapısının iflas edeceğini ifade etti. Apple’ın yeni kampüsünün inşaatinin şehirlerini dev bir şantiyeye dönüştürdüğü belirten Cupertino’nun belediye başkanı, küçük, yeşil, sakin ve barış dolu kasabalarında  huzurlu bir yaşam kalmadığı yönündeki şikayetlerin de hızla arttığını aktardı.

Apple’ın yeni kampüsü ile birlikte diğer teknoloji şirketlerinin de Cupertino’ya gelmek istediğini belirten Chang, mevcut altyapıyla bu yükü kaldıramayacaklarını, yeni altyapı çalışmaları için 100 milyon dolar ek bütçeye ihtiyaçları olduğunu söyledi. Paylaşılan son istatistiklere göre yılda 156 milyar doları aşan satış gelirine sahip olan Apple’ın Cupertino’ya bıraktığı tutar ise sadece 9.2 milyon dolar olmuş.

Apple, 2.8 milyon  metrekarelik bir alanda devam eden çalışmalarını bu yıl tamamlayarak, 12 bin kişinin çalışacağı “Apple Campus 2” adlı yeni kampüsünü 2016 yılı sonunda açmayı planlıyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın