‘Arayanı göstereceğim’ diye 14 koldan ‘cep’e sızdılar!

Telefonunuzda kayıtlı olmayan numaraların kime ait olduğunu gösteren uygulamalar, rehberinize ulaşmakla kalmıyor. Arayanı bul uygulamaları Facebook fotoğraflarınız dahil, 14 farklı kalemde cihazınıza erişim sağlıyor.

Telefon numarasından isim sorgulayarak rehberlik hizmeti veren GetContact ve benzeri mobil uygulamaların kullanıcı bilgilerine erişmesi kişisel bilgi güvenliğinin önemini de tekrar gözler önüne serdi. Akıllı telefon kullanıcılarının kendi istekleri ile cihazlarına indirdikleri bu tarz uygulamalar, sadece telefon rehberlerindeki numara ve isim bilgilerine erişmekle kalmıyor. “Beni kim aradı?”, “Arayan kim?”, “Başkalarının rehberinde hangi isimle kayıtlısın?” gibi cevabı merak edilen sorularla kullanıcıların ilgisini çeken bu uygulamalar, kişilerin Facebook resimlerini bile ifşa edebiliyor.

Bu yüzden rehberlik hizmeti sunan uygulamaları indirmeden önce iki defa düşünmek, indirdikten sonra ise söz konusu uygulamanın sizden mobil cihazınız aracılığıyla hangi erişim izinlerini aldığını kontrol etmekte büyük fayda var. Çünkü aslında numara-isim sorgulama için sadece rehbere erişim izni yeterli olmasına karşın, bu uygulamaların hemen hemen hepsi 14 farklı kalemde erişim iznini kullanıcıdan alıyor.

Verdiğiniz izinleri kontrol edin

Sadece numara sorgulamada değil, akıllı telefonunuzda kullandığınız hangi uygulamanın, cihazınızda erişim izinlerini olduğunu merak ediyor ve bu izinleri sınırlamak istiyorsanız, şu yolu izlemenizde fayda var: Android telefonlarda, cihazınızın “Ayarlar” bölümünde bulunan “Uygulamalar” kısmına girin. Buradan telefonunuzda yüklü olan her bir uygulamanın hangi erişim izinlerini sizden aldığını görüp verdiğiniz bu izinleri kaldırmanız mümkün. iPhone’larda ise cihazınızın yine “Ayarlar” bölümümün altında yer alan uygulamalar listesinden verdiğiniz izinleri düzenleyebilirsiniz.

Ne ilk ne de son…

Mobil uygulama mağazalarında toplam sayıları 100’ü bulan numara sorgulama uygulamaları, özellikle Türkiye’de aynı zamanda en çok indirilen uygulamalar arasında yer alıyor. Bu tarz uygulamaların en çok kullanılanları ise şunlar:

GetContact, CIA- Çağrı Tanımlama/ Engelleme, Hiya-Arama Kimlik ve Engelleme, CallApp: Arama Kimliği & Kaydedici, Kim Arıyor, Kim Arıyor? Arayan kimliği, Showcaller – Arayan Kimliği, Truecaller – Arayan Kimliği , Whoscall – Arayan ID ve Engel 

Hangi izinler verilmiş oluyor?

Kullanıcılar, sadece “yükle” ve “kabul et” diyerek, şu izinleri vermiş oluyor:

 • Cihaz ve uygulama geçmişi
 • Mikrofon
 • Kimlik
 • Kişiler
 • Takvim
 • Konum
 • SMS
 • Telefon
 • Fotoğraf, medya ve diğer dosyalar
 • Kamera
 • Kablosuz bağlantı bilgileri
 • Cihaz kimliği
 • Çağrı bilgileri
 • Depolama birimi

Aslında yasak 2 ay önce gelmişti

Telefon sorgulaması yapabilmek için indirilen uygulamalarla sisteme giriş yapmak ve arama ekranına numarayı yazarak sorgulama tuşuna basmak yeterli oluyor.

Bu uygulamalar, kişilerin rehberlerde nasıl kayıtlı olduğunu göstermesinin yanı sıra kullanıcıya istenmeyen aramaları engelleme özelliği sunuyor.

Türkiye’de geçen yıl çalışmalarına başlayan Kişisel Verileri Koruma Kurumu, rehberlik hizmeti veren internet siteleri veya uygulamalarının Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na aykırı olduğu gerekçesiyle durdurulmasına karar vermişti.

Kurumun 25 Ocak 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanan kararında söz konusu internet sitesi ve uygulamaların faaliyetlerine son vermemesi halinde buralara erişimin engellenmesi adına yetkili kurumlara başvuruda bulunulacağı bildirilmişti.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın