Arçelik fikirleri ürüne çevirmek için açtığı Garage’ı tanıttı

Arçelik, fikir aşamasındaki projeleri ürün haline getirmek için tasarladığı Arçelik Garage, yapay zeka ve sanal gerçekliğe dayalı robotlarla geleceğin üretim teknolojilerine odaklanan Atölye 4.0 ile şirket için eğitim programı TECH PRO Akademi’yi tanıttı. Arçelik’in Çayırova Kampüsü’nde hayata geçirilen yeni merkezlerinin tanıtım toplantısında konuşan

Arçelik Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Öztürk, “Garage’ı 7’den 77’ye herkesin fikirlerini kısa sürede ürüne dönüştürebileceği bir ortam yaratmak için kurduk. Hedefimiz Garage’dan bir yıl içerisinde 20 bin fikir çıkarıp, bunların 200’ünü prototip ürün haline getirmek” dedi.

Hiyerarşi olmasın diye herkes aynı giyiniyor

Atölye 4.0’ın yapay zeka ve sanal gerçekliğe dayalı robotlarla geleceğin üretim teknolojilerine odaklandığını belirten Öztürk, “Bugün dünyada 20 milyar cihaz internete bağlı. 2020’de bu rakamın 50 milyara ulaşması bekleniyor. Bugün örneklerini gördüğümüz akıllı evler, önümüzdeki dönemde daha da yaygınlaşacak. Bu evler insan konforunu artıracak. Güvenlikten ev enerji tüketimine, hava kalitesinden akıllı ev eşyalarına kadar uzaktan izlenebilir ve müşteriyi yönlendirebilir bir ekosistem yaratacak” diye konuştu.

35 sensörle ‘anne böreği’ pişiren akıllı fırın

Arçelik Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Öztürk, bir günde gerçek ürün prototipi oluşturma imkanı sunan Arçelik Garage’ı, ortak çalışmayı teşvik eden, müşteri geri beslemesinin alınabileceği bir fikir üretim üssü olarak tasarladıklarını söyledi.

Oğuzhan Öztürk, “Garage’da şirketin her biriminden çalışanlar bir araya geliyor, yenilikçi ve özgün fikirler ortaya koyuyorlar.  Burada hiyerarşi yok, olmasın diye de aynı şekilde giyiniyoruz.  Ayrıca Garage içinde şirket içi ve dışından konuşmacıların katılımıyla Garage Talks etkinlikleri düzenliyoruz” dedi.

Tanıtımda verilen bilgiye göre Arçelik’in Çayırova Kampüsü’nde hayata geçirilen Arçelik Garage’dan çıkan ilk ürünler ise anne tarifine göre börek pişiren akıllı fırın, evde yeşillik yetiştiren “Herb Garden” ile kelime oyunu Scrabble oynayarak evi süpüren akıllı süpürge oldu.

“Annemin böreği” adıyla geliştirilen fırın, içinde bulunan 35 farklı sensör ile pişirilen yemeğin içindeki malzemeleri ihtiyaç duyduğu farklı ısılarda tek seferde pişirebiliyor.

Akıllı süpürge ile ise tablet üzerinden girilen kelimelerle yerde bir yandan Scrabble oynanıyor bir yandan süpürme işlemi yapılıyor. Herb Garden adlı ürün ise zirai ilaç kullanmaksızın, evde, tohumdan, taze ve sağlıklı otsu bitkiler yetiştirilmesine imkan veriyor.

Çalışanlara ve çocuklarına kodlama eğitimi

Arçelik’in kampüs bünyesinde açtığı bir diğer merkez olan Atölye 4.0, yapay zeka, robot teknolojileri, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik (AR) ile Endüstri 4.0’a odaklanıyor.

TECH PRO Akademi ise, şirketin dijital yetkinliklerini artıracak yetenek setleri oluşturmak için tasarlanmış. Merkezde haftasonları çalışanlara çocuklarıyla birlikte kodlama eğitimleri de veriliyor.


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. ayfer

    biz bayanlar artik bulasik makinelerinin butun modellerinin icinde kapagi acınca ışık yansın istiyoruz .2.cisi ise yumurta kokusunu gideren bimakine icatı istiyoruz.cok programlı makineler yerine sadece 3 programli istiyoruz cunku 11yildir sadece 58 dk.lik program kullaniyorum cok gereksiz diger programlar kaldirilsin ve 3 program yeterli oluyor. 3 saatte bulasikmi yikanir ve ozellikle enerji tasarruflu makineler yapilsin..

Bir Cevap Yazın