Arçelik, Hindistan pazarına ‘Voltas Beko’ ile girdi

Koç Holding şirketlerinden Arçelik, Hintli Tata Grubu  bünyesindeki Voltas ile Hindistan’da ortak üretim ve satış yapmak için ortaklık anlaşması imzaladı. Taraflar arasında varılan anlaşmaya göre Arçelik Hindistan pazarında “Voltas Beko” markası ile faaliyet gösterecek.

Anlaşmaya göre 1.3 milyar nüfusu ile dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Hindistan’da 100 milyon dolar sermaye ile yeni şirket kurulacak. Yeni şirkette Arçelik’in Hollanda merkezli bağlı ortaklığı Ardutch B.V.’nin ve Voltas’ın yüzde 49 oranında eşit payları bulunacak. Koç Holding ve Tata Investment Corporation Ltd. ise yüzde 1’er hisse ile ortaklıkta yer alacak.

Ortaklık kapsamında, Hindistan’da kurulacak fabrikada buzdolabı üretimi gerçekleştirilecek. Ortak şirket, Arçelik fabrikalarında üretilen ana beyaz eşya ürünlerinin Hindistan pazarındaki satışını da yapacak. Ortaklık anlaşması 23 Mayıs’ta Voltas’ın merkezinin de bulunduğu Bombay’da Koç Holding, Arçelik, Tata ve Voltas’ın üst yönetimlerinin katıldığı imza töreniyle duyuruldu.

‘İpek Yolu’nu Beko Yolu yapacağız’

Bugün ortaklık anlaşmasına imza atan tarafların değerlendirmeleri şöyle:

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu: “7 ülkedeki, 18 üretim tesisi ile küresel büyüme yolculuğunu sürdüren Arçelik, bugün 145 ülkede satış faaliyeti gösteriyor. Bugün Hindistan’ın en büyük şirketler topluluğu Tata ile güçlerimizi birleştiriyoruz. Böylelikle Hindistan pazarına güçlü bir şekilde giriş yapıyoruz.”

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu: Hindistan yatırımımızla tarihi İpek Yolu’nu Beko Yolu yapma stratejimizde çok önemli bir adım daha attık. 2018 yılının sonuna kadar üretime başlamayı hedefliyoruz. Bu süre zarfında fabrikalarımızda üretilen Beko markalı ürünlerimizi Hindistan’a ihraç ederken, ‘Voltas Beko’ markasıyla satışa sunacağız. Sıfırdan kurulacak fabrika yatırımımızla, ortak şirketimizin Hindistan’da 10 yıl içinde 1 milyar doları aşan ciroya ve yüzde 10’nun üzerinde pazar payına ulaşmasını hedefliyoruz.”

Tata Yönetim Kurulu Üyesi ve Voltas Yönetim Kurulu Başkanı Ishaat Hussain: “Dayanıklı tüketim Voltas için önemli bir iş kolu… Bu ortaklığımızdan aldığımız güçle, Hindistan beyaz eşya pazarında liderlik için çalışacağız.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın