Arçelik HomeWhiz ile beyaz eşyalar uzaktan kontrol edilecek

Yerli teknoloji üreticisi Arçelik, akıllı cihazlar ile beyaz eşya ve ev aletlerinin iletişim kurmasını sağlayan HomeWhiz teknoloji platformunu tanıttı. Buzdolabı, çamaşır makinesi, kurutma makinesi, bulaşık makinesi ve ankastre fırınların akıllı telefon, tablet veya akıllı TV’ler üzerinden kontrol edilebilmesini sağlayan HomeWhiz ile mobil uygulama üzerinden 5 adet Arçelik cihaz kablosuz ağdan kontrol edilebiliyor.

Arçelik’in satışa sunduğu buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kurutma makinesi ve fırından oluşan Arçelik HomeWhiz serisi ürünlerinin fiyatları 1900 TL ile 5000 TL arasında değişecek. Makine ayarları, uzaktan özellik seçimi, çalıştırma, otomatik bildirimler, enerji/su tüketimi bilgisi ve program süresinin kontrolleri HomeWhiz’in ilk aşamasında sunulan özellikler arasında yer alıyor.  

Arçelik HomeWhiz nedir? Nasıl çalışır?

arcelik-homewhiz-uygulamaMobil uygulama ile tek tipte 5 adet Arçelik cihazını kablosuz ağdan kontrol etme imkanı sağlayan HomeWhiz ile cihazlar açıp kapatabiliyor, yeniden programlanıp, ayarları çalışma sırasında değiştirilebiliyorArçelik, durum güncellemelerini gösterip, kullanıcının yardıma ihtiyacı olduğunda alarm veren HomeWhiz ile ilerleyen dönemlerde cihazlar sesle kontrol edilebilecek ve birbirileriyle iletişim kurabilecek.

Örneğin, çamaşır makinesi kumaşın cinsine göre en uygun ve en az enerji tüketen yıkama programını seçtikten sonra, kurutma makinesine en doğru ve en verimli kurutma seçeneğini önerecek. Yakın gelecekte mutfaktaki buzdolabı ve fırım birbirleriyle iletişime geçerek mevcut malzemelerle hangi yemeğin pişirebileceğini belirleyebilecek. Yemek tariflerine online olarak erişen fırınlar, en uygun pişirme programlarını seçebilecek. Güncel yazılımlarla uzaktan erişilen beyaz eşyalar ve ev aletleri, olası arızalar öncesinde tüketicileri uyarabilecek. 

HomeWhiz sistem özellikleri

1464175508_Arcelik_HomeWhiz__2_

  • HomeWhiz uygulaması akıllı telefon, tablet veya TV üzerinden HomeWhiz özelliğini destekleyen Arçelik ürünlerinin kontrol edilmesini sağlıyor
  • Cihazlara kablosuz ağ üzerinden bağlanan HomeWhiz sistemine birden fazla cihazlar eklenip, her bir cihaza ayrı birer isim verilebiliyor.
  • Güvenlik için şifre koruma sunan sistem ile kablosuz ağ üzerinden güncelleme (OTA) yapılabiliyor. Sistem iyileştirmelerinde ve yeni özellikler devreye alındığında cihazlar güncelleniyor.
  • Uyarı ve cihaz durumu bilgilendirimleri için kullanıcıya e-posta gönderiliyor.
  • Beyaz eşyaların anlık enerji tüketim bilgilerine HomeWhiz uygulamasından erişilebiliyor.
  • HomeWhiz uygulaması, Apple Store ve Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirilebilecek.

‘Farklı ürünler aynı dili konuşacak’

Arçelik HomeWhiz’in tanıtımında konuşan Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Hakan Bulgurlu, “Yarının dijital dünyası ve hızlı bir şekilde büyüyen akıllı ev teknolojileri pazarında fırsatları değerlendirmek istiyoruz. HomeWhiz ile akıllı ev teknolojileri alanında yeni bir dönemi başlatıyoruz ve Türkiye’yi bir ilkle tanıştırıyoruz” dedi.

Hakan_Bulgurlu

Arçelik Genel Müdürü Hakan Bulgurlu

Nesnelerin İnterneti’ (Internet of Things) kavramının dünyayı dönüştürdüğünü belirten Bulgurlu, şöyle konuştu: “Dünyada 2020 yılı itibariyle 20 ila 30 milyar adet akıllı cihazın internete bağlı olacağı tahmin ediliyor. Biz de dijital dönüşüm için önemli yatırımlar yapıyoruz. Bağlanabilirlik, bulut bilişim ve veri madenciliği teknolojileri üzerinde çalışıyoruz. Yakın bir gelecekte evlerimizde kullandığımız ürünler, anlama ve öğrenme yeteneğine sahip olacak, tüketicinin hayatının her noktasına dokunacak.”

2015 yılında dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin oluşturduğu AllSeen Birliği’nin premier üyesi olduklarını hatırlatan Bulgurlu, “Bugün Türkiye’yle bir ilk olarak tanıştırdığımız HomeWhiz’i bu yolculuğun başlangıcı olarak görüyoruz.  Bu alanda geliştirdiğimiz ürünler, gelecekte diğer üreticilerin milyonlarca farklı ürünüyle de aynı dili konuşacak” dedi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın