Askerlere kışlada cep telefonu serbest oluyor

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), erbaş ve erlerin aileleriyle olan iletişimini geliştirmek, moral ve motivasyonu yükseltmek için kışlalarda cep telefonlarının kullanılmasına yönelik çalışmasını tamamladı. Buna göre erbaş ve erler, kışlada cep telefonlarını belirli koşullar ve saatlerde kullanabilecek. Askeri yetkililerin GSM şirketleriyle yaptığı çalışmalar kapsamında, erbaş ve erler için özel SIM kart üretilecek. Bu kartların takılacağı telefonlar mesainin olduğu 08.00 ile 18.00 saatlerinde kullanılamayacak. Söz konusu saatlerde erişime kapalı olacak SIM kartlar, mesainin bitimiyle kullanıma açılacak. Tatil günleri ve bayramlarda ise telefonlara gün boyu ulaşım sağlanacak.

Akıllı telefon kullanımı yasak

asker-akilli-telefon

Kışlada kullanılacak telefonların rehberleri de sınırlı olacak. SIM kartlarıyla erbaş ve erler, 5’i cep telefonu olmak üzere 7 telefon numarasına ulaşabilecek.

Erbaş ve erlerin kışlada kullanacakları telefonların “akıllı telefon” olmasına da izin verilmeyecek. Askerlere özel geliştirilecek olan SIM kartlarla internete bağlanılamayacak. Bu SIM kartlar 3G (veya 4G) mobil iletişimi desteklemeyecek. Askerler telefonlarını şarj edebilmeleri için yatakhanelerdeki prizleri kullanabilecek.

2 ay içinde hayata geçmesi beklenen uygulama ile askerler, kendilerine  özel hazırlanacak SIM kartlarını kendileri alacak. Uygulama erbaş ve erlerin yanı sıra subay, astsubay ve uzman personeli de kapsayacak.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın