Atatürk Havalimanı’nda ‘drone’ tehlikesi

Son yılların gözde teknolojik cihazı drone olarak bilinen insansız hava araçlarının sayısı Türkiye’de de hızla artıyor. Artıyor artmasına, ancak bazı drone sahipleri birçok insanın hayatını tehlikeye atıyor.

Buna son örneklerden biri İstanbul’daki Atatürk Havaliman’ında gerçekleşti. DJI Phantom modeline sahip olan bir kullanıcı Atatürk Havaalanı yakınlarından dronenunu kaldırdı. Daha sonra havaalanı üzerinde uçuşlar yapmaya çalışan drone sahibi, uçakların iniş ve kalkılarının çekimlerini yaptı. Bir kuşun bile uçak moturuna zarar vereceğini düşünecek olursak, havaalanı çevresinde drone uçurmanın ne kadar tehlikeli olabileceğini düşünmek zor değil. Drone sahibi çektiği videoyu YouTube’a yüklemesi ise hayret verici bir hareket.

GPS testi

Bu olayların sonrasında ise söz konusu video polis tarafından incelemeye alınmış. Drone sahibi ise söz konusu videoyu YouTube’tan kaldırmış. Ancak birçok YouTube kullanıcı bu videoyu kopyalayarak YouTube yüklemiş durumda. Cihan haber ajansına açıklama yapan kullanıcı, hava aracının GPS sistemini kontrol etmek için bu uçuşu yaptığını ifade etmiş.

Drone uçuşları ABD’de sıkı denetim altında bulunuyor. FAA tarafından düzenlemeye dahil eden dronelar, 200 metreden yükseğe uçurulamıyor. Türkiye’de ise bu konuda bir açık olduğu bu videodan oldukça net anlaşılıyor.

Uçuş videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın