İnsansı robot Atlas’ın ‘Küçük Emrah Edition’ı çıktı!

Boston Dynamics’in yeni videolarını yayınladığı insansı robotu Atlas ile birlikte “Yapay zeka, insanlığın geleceğini tehdit eder mi?” tartışmaları alevlene dursun; yayınlanan video, ‘yapay zeka’nın ‘insan zekası’ndan neler çektiğini de gözler önüne serdi!

Yanında bulunan mühendis tarafından ağır yükler taşıtılan, itilen, sopayla dövülüp, düşürülen Atlas’a en esprili yaklaşım yine Türkiye’den geldi. Sosyal ağ Twitter’da Atlas’ın insanlardan çektiğine dikkat çekmek isteyen Hüseyin Kandemir isimli bir kullanıcı, (Küçük) Emrah’ın “Beni yerden yere vurup durmayın” şarkısının söz ve müzikleriyle birlikte hazırladığı “Küçük Emrah Robot Edition Extended” adlı video ile sosyal medyanın gündemine de oturdu.

Karda yürüyor, koli taşıyor, düşüp, kalkıyor…

emrah-atlas-robotŞakası bir yana Boston Dynamics’in geçen yıl laboratuvar dışındaki testlerine başladığı insansı robotu Atlas, geçtiğimiz bir yılda hayli yol katetti. Karda yürürken dengesini aynı bir insan gibi sağlayabilen Atlas, ortamda bulunan bir koliyi gayet düzgün bir şekilde kaldırarak masanın üzerine koyabiliyor. Atlas’ın arkadan aldığı bir sopa darbesiyle yere düştükten sonra tekrar ayağa kalkması ise hiç şüphesiz ki videonun en dikkat çekici kısmı olarak öne çıkıyor.

Robotik teknolojilerle yapay zekanın bir araya getirilmesinden doğan Atlas, (vücudundaki ve kafasındaki) üzerindeki sensörlerle engellerden kaçabiliyor ve kendi yolunu bulabiliyor. Google tarafından satın alınan Boston Dynamics’in yeni nesil robotu Atlas, hem gittikçe artan özellikleri hem de yapay zekanın insanlığı nereye götürebileceği konusundaki tartışmalarla da adından sıkça söz ettirecek gibi.

Bu da Atlas’ın orjinal videosu…


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın