Avrupa Birliği, Google’a “Ayrıl da gel” dedi

Avrupa Birliği ile başı sık sık belaya giren Google’a yeni bir darbe daha geldi. Avrupa Parlamentosu’nun dün aldığı karara göre Google’ın ticari faaliyetleri ve arama motoru hizmetlerinin birbirinden ayrılması istendi. Yani Google’ın arama motoru için ayrı, diğer ürün ve servisleri için ayrı bir şirket kurması öneriliyor. Öneriliyor diyoruz, çünkü kararın herhangi bir bağlayıcı tarafı yok.

Peki ne oldu da, Google’dan böyle bir şey istendi. Bunun cevabı Google’ın arama motoru pazarında Avrupa’da yüzde 90’dan fazla payının bulunması. Pazarın açık ara en büyük oyuncusu olan Google, aldığı arama reklamlarını normal sonuçlar içinde göstermesi kararın sebebi olarak ifade ediliyor. Zaten karar veren komisyondan da “Arama motorları listeleme, değerlendirme ve sıralama sonuçlarını çarpıtmadan ve şeffaf olarak vermelidir” şeklinde bir açıklama da yapılmış durumda.

Kararın herhangi bir yaptırımı yok. Ancak Google’ın alınan bu karar ile en azından arama sonuçlarında köklü değişiklikler yapabileceği ifade ediliyor.

Google’ın arama sonuçlarını nasıl manipüle ettiğine dair bir örneği aşağıda inceleyebilirsiniz.

google-arama-sonuclari2


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın