Turnuvası, ligi, şampiyonluğu derken, e-Spor’un bursu da oldu

Tüm dünyayı günden güne daha fazla etkisi altına alan e-spor rüzgârı, akademik yaşamda da karşılık buluyor. Geçen yıl ABD, Norveç ve İsveç’te ilk örnekleri ortaya çıkan e-spor bursu uygulaması, Türkiye’de de Bahçeşehir Üniversitesi’nde Riot Games işbirliğiyle hayata geçirildi.

Bu kapsamda, Riot Games Türkiye tarafından düzenlenen League of Legends (LoL) Türkiye Şampiyonluk ve Yükselme liglerinde başarılı olan e-sporcular, Bahçeşehir Üniversitesi’nden maddi değeri 40 bin TL’yi bulan yüzde 100’e varan oranlarda eğitim bursu kazanabilecekler.

E-spor alanında ilerlemek isteyen gençler, iki kurumun sağlayacağı ortak staj ve sertifika programlarıyla da akademik ve profesyonel anlamda destek alabilecek.

Ayrıca e-spor ekosisteminde yer alan Twitch yayıncıları, turnuva hakem ve organizatörleri, sosyal medya uzmanları ile içerik yöneticilerinden gelen başvuruların da “APPLY BAU” üzerinden hayata geçirilecek burslarla değerlendirilmesi planlanıyor.

Sertifika programları da düzenlenecek

İki kurum tarafından ortaklaşa belirlenecek öğrenciler, en az bir eğitim dönemi boyunca, haftada 3 gün Riot Games ofisinde iş yaşamına adım atacaklar. Öğrenciler bu deneyimle ayrıca, kendileri için iki ders ve bir yaz stajı değerinde akademik kazanım da sağlamış olacaklar.

Sertifika programlarıyla öne çıkacak olan Bahçeşehir Üniversitesi e-spor eko-sistemi; Shoutcaster ve spikerlik – diksiyon eğitimi, turnuva hakemliği ve yönetimi, e-spor iş yönetimi, koçluk – menajerlik eğitimleri ve sertifika programlarını da gelecek yıl hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Bahçeşehir Üniversitesi sürekli eğitim merkezleri ve fakültelerinde gerçekleştirilecek eğitim programlarının içeriği ve işleyişleri de iki kurumun ortak çalışmasıyla belirlenecek. Bunun yanı sıra, online sertifikasyon programları da yeni eğitim döneminde planlanan yenilikler arasında.

2017 – 2018 eğitim döneminde başlıyor

E-spor bursuyla ilgili olarak işbirliği yapan tarafların görüşleri şöyle:

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel: “2017-18 eğitim dönemi itibariyle yetenekli oyunculara sporcu bursu vereceğimizi açıklamaktan mutluluk duyuyorum. BAU olarak e-spor özelinde başka kurumlarda olmayan eğitim, staj ve sertifika programlarını sektörün lideri Riot Games ile birlikte oluşturarak, e-spor alanında ilerlemek isteyen gençlere akademik ve profesyonel anlamda destek sağlamış olacağız.”

Riot Games Gelişmekte Olan Pazarlardan Sorumlu Direktörü Hasan Çolakoğlu: Fenerbahçe ve Galatasaray gibi kulüplerin bulunduğu, League of Legends Türkiye Şampiyonluk Ligi olarak adlandırdığımız profesyonel ligimiz devam ediyor. Ancak üniversitelerin oyuncu ve mücadele potansiyelini de aynı düzeyde önemsiyoruz. Bahçeşehir Üniversitesi’nin sağlayacağı e-spor bursuyla, geleceğin e-sporcuları için, gerçek anlamda yüreklendirici bir bireysel yatırıma imza attığını düşünüyoruz.”

Riot Games Türkiye Ülke Müdürü Bora Koçyiğit: “Ne kadar başarılı bir e-sporcu olursanız olun, bireysel imkânlarla yurtdışında kariyer yapmak hiç de kolay değil. Bunu sağlamak için bir takımın, bir akademinin parçası olmak önemli bir avantaj. Bahçeşehir Üniversitesi’nin e-spora hem akademik kulüp hem burs hem de kurumsal odaklı sahip çıkışı, Türkiye’nin e-spor geleceğini etkileyecek bir faktör.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın