Bandrol zammı cep telefonu fiyatlarını yüzde 8 artırdı!

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, bandrol ücretlerine ilişkin düzenlemeden sonra akıllı telefonların yüzde 8 zamlandığını söyledi. TeknoYO!’nun 28 Haziran 2016’da  İnternete bağlanan tüm cihazlara TRT bandrolü geliyor! başlığıyla duyurduğu gelişmeyle daha önce sadece dahili radyo/TV alıcısı olan elektronik cihazlar için uygulanan bandrol uygulamasının kapsamı genişletilmiş ve alıcısı olsun veya olmasın internete bağlanabilen tüm cep telefonlarına TRT bandrolü zorunluluğu getirilmişti. Uygulama akıllı telefon fiyatlarına bandrol zammı olarak yansıdı.

cep-telefonu-trt-bandroluBakanlar Kurulu’nun ilgili kararının Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Ekşi, düzenlemeyle ‘dahili tuner’ ile radyo veya televizyon yayınlarını alabilen cep telefonlarından alınan bandrol ücretinin yüzde 6’dan yüzde 7’ye yükseltildiğini belirtti.

Sinan Ekşi, yeni düzenlemeyle, bugüne kadar bandrol ücreti alınmayan ‘dahili tuner’i olmayan ancak internete bağlanabilen cep telefonlarından ise yüzde 6 bandrol ücretinin ithalat aşamasında alınmaya başlandığını söyledi.

Cep telefonundaki vergi yükü yüzde 50’e çıktı

Yeni düzenlemeyle radyosu olmayan ancak internete bağlanabilen cep telefonlarının perakende satış fiyatlarında, yurt içi stokların bitmesini takiben yüzde 8’lere yakın zam geldiğini anlatan Ekşi, “Söz konusu vergi öncesinde en düşük 1500 TL olan akıllı bir telefonun fiyatı 1620 liraya yükseldi. Yeni düzenlemeyle cep telefonlarından alınan verginin yüzde 7’si TRT bandrol ücreti, yüzde 25’i ÖTV, yüzde 18’i KDV olmak üzere toplamda yüzde 50 oldu” diye konuştu.

GSM operatörlerinin telefon satışında bu yıl büyük artış beklediklerini belirten Ekşi, “GSM operatörlerinin kampanyalı, kontratlı cihaz satışlarının 2013’te 1.8 milyon, 2014’te 3.4 milyon, 2015’te ise 4.3 milyon civarında gerçekleşti. Bu rakamın bu yılın sonunda 5.8 milyona çıkacağını öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Kaçağı daha da artırmasından endişeliyiz’

sinan-eksi-mobisadCep telefonları üzerinden alınan vergilerin, yeni değişiklikle daha da artırıldığını dile getiren Ekşi, yüksek vergi oranlarının kayıt dışını tetiklediği uyarısında bulundu. MOBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, “Maalesef kayıt dışı her geçen gün büyümeye devam ediyor. MOBİSAD olarak son zamanlarda yükselen vergilerin, cep telefonlarında son zamanlarda artan kaçağı daha da artırmasından endişe duyuyoruz” diye konuştu.

Yapılan düzenleme sadece akıllı telefonları da ilgilendirmiyor. Daha önce bandrole tabi olmayan bilgisayar ve tabletlerden de artık bandrol ücreti alınıyor. Buna göre Dahili alıcısı olan bilgisayar ve tabletlerden yüzde 3, alıcısı olmasa da internet aracılığıyla radyo ve televizyon yayınlarını alan bilgisayar ve tabletlerden ise yüzde 2 oranında TRT bandrolü kesiliyor. Dolayısıyla bandrol zammı,  Türkiye’deki bilgisayar fiyatları ve tablet fiyatlarına da artış olarak yansımış durumda. Bakanlar Kurulu’nun kararına göre televizyon fiyatlarının içerisinde yer alan yüzde 16’lık bandrol oranında ise bir değişiklik yapılmamıştı.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın