‘İlk ben yaptım ama önce ben battım!’ diyen 11 teknoloji ürünü

Teknoloji, öyle sanıldığı kadar da hızlı yol almıyormuş! Günlük hayatımızda her an kullandığımız ürün ve servislerin öyle hikayeleri var ki, milyonlara ulaşması onlarca yıl aldı. iPhone’undan iPad’ine, sosyal ağından, online oyun ve e-ticaretine… ilk yapmanın doğrusunu yapmak anlamına gelmediğini gösteren öyle ürün ve servisler var ki, şaşırmamak elde değil. Teknoloji dünyasında ilk olmanın bazen pek de işe yaramadığını gösteren 11 ürün ve servisi topladık.  İşte o örnekler…

 

1 – iPhone’dan 13 yıl önce çıkan akıllı telefon

ibm-simon

Yıl 1994 ve IBM akıllı telefonların atası olan IBM Simon’u tanıttı. 1100 dolara satışa çıkan dokunmatik ekranlı cihaz, pek kullanıcı dostu olarak tasarlanmasa da e-posta alıp gönderme ve faks modem olarak kullanma özelliğine sahipti. 1 saatlik pil ömrü bulunan IBM Simon, piyasada kaldığı 6 ay içinde sadece 50 bin adet sattı. Sonra 2007’de iPhone ve 2008’de de Android akıllı telefonlar, Simon’un adını bile unutturdu.

 

2 – Amazon’a fark atan ilk online bakkal

WebVan

Yıl 1998. WebVan, dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Amazon’dan bile önce online gıda ürünleri satışına başladı. Dot-com balonunun en büyük hüsranlarından biri olmadan önce WebVan, 800 milyon dolarlık girişim sermayesini toplamayı başardı. Ancak dünyanın ilk online bakkalı olan bu girişim, 2001 yılında feci bir şekilde battı ve ortam tamamen Amazon Fresh servisine kaldı.

 

3 – Gözü yormayan 11 yıllık e-kitap 

Sony-Librie

Yıl 2004. Sony elektronik mürekkep (e-ink) teknolojisine dayanan dünyanın ilk e-kitap okuyucusu Sony Librie‘yi geliştirdi. Gözü yormayan ekran teknolojisine sahip olan Sony, Librie ile 2 dolara e-kitap sattı. Ancak 2007 yılında çıkan Amazon’un e-kitap okuyucusu Amazon Kindle, deyim yerindeyse, Librie başta olmak üzere tüm rakiplerini piyasadan sildi süpürdü.

 

4 – Meerkat ve Periscope mu? Onlar da ne?

Hang W

Yıl 2013. Justin Timberlake ve 50 Cent gibi ünlü isimleri hayranlarıyla akıllı telefonlar üzerinden yapılan canlı yayınlarla buluşturan Hang With (Hang W) tanıtıldı. İlk mobil canlı yayıncılık uygulamalarından olan Hang W, 2 milyon kullanıcıya ulaştı. Uygulama, YouTube benzeri yapısıyla reklam gelirlerini de yayıncılarla paylaştı. Ancak 2015 yılının ilk aylarında hayatımıza giren Meerkat ve Periscope, Hang W’nin adını bile unutturdu.

 

5 – Elektrikli araçlar 100 yıl önce yoldaydı!

edisons-detroit

1900’lü yılların başı. 12. Bundan 100 yıl önce, elektrikli araçlar Detroit Otomobil Fuarı’nın en gözde ürünleri arasındaydı. Aradan bir asır geçtikten sonra, Elon Musk’ın Tesla’sından Apple’a teknoloji dünyasının tüm baş aktörleri elektrikli otomobil modelleri için harıl harıl çalışır hale geldi. İlk modelleri 1900’lü yılların başında üretilen bu araçlar, bir terslik olmazsa, 2020 yılından sonra (tabi sürücüsüz son teknolojik özellikleriyle) hayatımıza ancak girecek gibi.

 

6 – Apple Watch’a 21 yıl fark atan akıllı saat

Timex Datalink

Yıl 1994. Timex ve Microsoft tarafından geliştirilen dünyanın ilk akıllı saati Timex Datalink’in üretimine başlandı. Giyilebilir cihazların öncüsü olan bu saat, bilgisayarınızdaki adres defteri, rehber ve takvim senkronizasoyonu yapılabiliyordu. Hatta saatin kamerası bile vardı. 20 yıl sonra 2014’te önce Android Wear ardından 2015’te ise Apple Watch hayatımıza girdi.

 

7 – MP3’ü taşınabilir yapan ilk müzik oynatıcı

diamon-rio-PMP300

Yıl 1998. Taşınabilir müzik oynatıcısı Diamond Rio PMP300 piyasaya çıktı. Cihaz, MP3 formatındaki ses dosyalarını oynatan dünyanın ilk ticari cihazı olma özelliğine sahipti. 2001’de Apple’ın müzik oynatıcısı iPod’u pazara sunmasıyla kartlar yeniden dağıtıldı ve yeni pazarda kendine yer bulamayan Diamond Rio, 2005’te sessiz sedasız tarhi oldu.

 

8 – Havan kime GoPro! Senden öncesi de var

flip-video

Yıl 2006. Taşınabilir mobil video kayıt cihazı Flip Video tanıtıldı. 2009’da Cisco tarafından satın alınan Flip Video’un üretimine 2011 yılında tamamen son verildi. Herkes için ulaşılabilir ve taşınabilir özelliklerde yüksek kalitede video pazarı GoPro’ya kaldı.

 

9 – Facebook’un F’si bile yoktu ama o vardı

friendster-beta

Yıl 2002. Sosyal ağların öncüsü Friendster, kuruldu. 1990’lı yılların efsane internet tarayıcısı Napster ile Friend kelimelerinden türetilen Friendster faaliyete geçtiğinde Mark Zuckerberg henüz üniversiteye adım atmamış ve Facebook’un F’si bile ortada yoktu. 2004’te Facebook’un açılamasıyla popülerliğini kaybeden bu arkadaşlık ağı, 2009 yılında satıldı ve 2011 yılından sonra ise sosyal oyun platformu haline dönüştü.

 

10 – Oyunu modeme bağlamak, ilk onun fikri 

Sega Dreamcast

Yıl 1998. Modem bağlantısı olan dünyanın ilk online video oyun sistemi Sega Dreamcast tanıtıldı. 2001 yılına kadar üretimine devam edilen Sega Dreamcast, toplam 10 milyonun üzerinde bir satış rakamına ulaştı. Online dünya ile oyun sektörünün parlak geleceğini fark eden Microsoft 2001’de satışa sunduğu Xbox konsolu için online ağı Xbox Live’ı 2002’de, Sony, PlayStation Network’ünün 2006’de ve Nintendo ise Network’ünü 2012 yılında kurdu.

 

11 – ‘Kalemsiz tablet tutmaz’ dedi ama…

HP Compaq tablet

Yıl 2001. Günümüz tablet bilgisayarların öncüsü olarak kabul edilen HP Compaq tablet, tanıtıldı. Akıllı kalem ve Windows XP işletim sistemiyle çalışan dokunmatik erkanlı tablet bilgisayarlarların en büyük destekçisi ise Microsoft oldu. Ancak kullanıcı deneyimi, kalemle çalışan tabletlete pek yüz vermedi. Apple’ın 2010 yılında ilk modelini çıkardığı iPad, tüm planları alt üst etti.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın