Bayram trafiği nasıl olacak? Hangi saatte yola çıkmalı?

Kurban Bayram tatili, 30 Ağustos Zafer Bayramı tatiliyle birleşerek 10 güne çıkarken, vatandaşların 25 Ağustos Cuma günü hareket etmesi bekleniyor. Geçen Ramazan Bayramı tatilindeki trafik verilerini inceleyen Yandex Navigasyon, Kurban Bayramı tatilinde trafiğe yakalanmak istemeyen kullanıcıları için ideal rotaları ve yola çıkış saatlerini ortaya çıkaran bir araştırma yaptı. 23 Haziran 2017 – 2 Temmuz 2017 tarihleri arasında İstanbul trafiğini inceleyen Yandex, yaptığı bu araştırmayla İstanbul’un bayram yol durumu haritasını çıkardı.

Yapılan analize göre milyonlarca kişinin yollara döküleceği 10 günlük tatil için İstanbul’un her iki yakasından da ideal yola çıkış saatleri sabah 10.00’dan önce veya akşam 21.00’den sonra olarak belirlendi.

Analizde en yoğun olması beklenen noktalarla ilgili bilgilere de yer verildi. Bu bilgilere göre Anadolu Yakası’nda İstanbul çıkışı yönünde E5’te Uzunçayır-Maltape-Pendik arasında, TEM’de ise Sultanbeyli-Kurtköy arasında sürücüleri yoğun bir trafik bekleyecek. Avrupa Yakası’nda Anadolu Yakası istikametindeyse Mahmutbey Gişeler ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün bağlantı yolunda büyük ölçüde trafik sıkıntısının yaşanması öngörülüyor.  

Yandex Harita Servisleri Müdürü Onur Karahayıt, “Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda günlük 1 milyona yaklaşan, toplamda ise 4.5 milyonu aşan kullanıcıya ulaşarak rekor kırdık. Bu 4.5 milyon kullanıcı toplamda 110 milyon kilometrelik yol kat etti. Kurban Bayramı’nda da yine milyonlarca sürücünün hayatını kolaylaştırmak ve onlara rehber olmak için bütün hazırlıklarımızı tamamladık” dedi.

Bayram trafiği 2 saatten yarım saate indi

Yapılan trafik analizini değerlendiren Karahayıt, şunları söyledi:

“15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki yol çalışmalarına rağmen, Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’yle doğan alternatif yollar sayesinde trafiğin iyileştiğini gözlemledik. Köprü üzerinde yol çalışmasından kaynaklanan şerit daraltma uygulamasının da 22 Ağustos’ta sonlanmasıyla bu bayramda daha rahat bir trafik bekliyoruz.

Öte yandan kamyon trafiğinin Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne yönlendirilmesi Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü de oldukça rahatlattı. Burada 2016’da 2 saat olan bayram trafiği 2017’de yarım saate kadar indi. İstanbul’dan Anadolu yönünde yola çıkmak için en uygun ve trafiksiz alternatifin ise Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bu rota tüm köprü trafiğinin yanı sıra Ataşehir sonrasındaki TEM trafiğini de atlatmanızı sağlıyor.”

Analiz, Avrasya Tüneli’nin önceki bayramlara göre trafikte bekleme sürelerini azalttığını ortaya çıkardı. Avrupa-Anadolu yönünde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde normal bir cuma gününe göre ortalama 2 saat olan bekleme süresi, 1 saat 12 dakikaya düştü. Sürücülerin Avrasya Tüneli’ne yönelmesi sayesinde köprü üzerinde yapılan yol çalışmasına rağmen eski bayramlardaki kadar trafik oluşmadı.

Uzunçayır-Maltape-Pendik arasına dikkat

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde Avrasya Tüneli’nin etkisi yaşanırken, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde ise Yavuz Sultan Selim Köprüsü sayesinde yoğunluğun azaldığı gözlemlendi.  TEM’de Mahmutbey Gişeler’e kadar oldukça yoğun bir trafik yaşanırken, bu noktadan sonra hem tır hem de normal araç trafiği Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne yöneldi. Bundan dolayı Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün girişinde az denebilecek bir trafik oluştu.

Anadolu Yakası’nda Avrasya Tüneli’nin çıkışında 30 dakikadan fazla süren bir yoğunluk yaşandı. Uzunçayır ve Kozyatağı bölgelerinin yoğunluklarının da eklenmesiyle sürücüler Pendik’e kadar ciddi bir trafiğin ortasında kaldı. Geçen Ramazan Bayramı’nda Uzunçayır-Maltepe arası bekleme süresi 43, Maltepe-Pendik arası ise 34 dakika olarak kaydedildi.

Alternatif rotalar hangileri?

Geçtiğimiz bayramda, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden Ataşehir’e gelindiğinde TEM üzerinde bekleme süresi 45 dakikaya kadar çıkan yoğun bir trafiğin oluştuğu belirlendi. Sultanbeyli-Kurtköy arasında da sürücülerin gözünü korkutacak nitelikte yoğunluk yaşandı. Yandex Navigasyon, bu yoğunluktan kaçmak isteyenlere Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden kuzey çevre otoyoluna bağlanmayı öneriyor. Bu alternatif rota, Avrupa Yakası’ndan Anadolu Yakası’na hareket edecek sürücüleri en az 2.5 saatlik bir trafik çilesinden kurtarma potansiyeli taşıyor.

Anadolu-Avrupa yönünde ise 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerindeki çalışmalar nedeniyle trafikte 1 saatlik bir bekleme süresi yaşandı. Bu durum göze alındığında Anadolu-Avrupa yönünde 32 dakikalık bekleme süresiyle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü daha iyi bir alternatif olarak gözüküyor.   

TEM’de trafik Mahmutbey Gişeler’den başlıyor

Sürücüler Avrupa Yakası’na geçtikten sonra E5’te Haliç-Bahçelievler arasında bekleme süresi 33 dakikaya çıkan bir trafikle karşılaşıyor. TEM’de ise trafik Mahmutbey Gişeler’den başlıyor ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün bağlantı yolundaki kamyonların katılımıyla 34 dakikaya çıkıyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün bağlantı yolunda, gişelerden ve sonrasındaki yoğunluktan kaynaklanan 1 saati aşkın süren bir trafik yaşanıyor.

Kullanım istatistikleri

Yandex, geçen Ramazan Bayramı’na ait Yandex Navigasyon kullanım istatistiklerini de paylaştı. Rakamlar şöyle:

  • Tüm kullanıcıların kat ettikleri toplam mesafe: 109.283.860 km
  • Yapılan arama: 14.395.444   
  • Rota oluşturma: 12.790.072   
  • Yolculuk sayısı: 4.817.440
  • Yorum sayısı: 30751
  • Kaza noktası: 45520
  • Yol çalışması: 4514
  • En çok yolculuğu yapan kullanıcının yolculuk sayısı: 407
  • Yandex Navigasyon ile en çok yol giden kullanıcının gittiği toplam mesafe: 3781 km

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın