Jet hızında teskere! En teknolojik bedelli askerlik rehberi

Türkiye’de milyonların sabırsızlıkla beklediği bedelli askerlik, bu hafta başı itibariyle yapılmaya başlandı. 18 bin TL veren 27 yaşını doldurmuş kişilerin yapabildiği bedelli askerlik, teknolojinin desteğini aldı. 2010 yılındaki bedelli askerliğe göre birçok teknolojik yeniliğin bulunduğu bu dönemde, bedelli askerliğinizi birkaç tıkla bitirmek mümkün. TeknoYO! olarak bedelli askerliği “jet hızında” yapmak isteyenlere bir rehber hazırladık.

 

1- Başvurular e-devlete

e-devlet-bedelli-askerlik

Bedelli askerliği yapmanın ilk adımı başvurudan geçiyor. Eskiden olsa bunun için askerlik şubesine gidilmesi ve ödeme yapabilmek için bir belge alınması gerekiyordu. Ancak artık hayatımızda e-devlet kapısı var ve bedelli askerlik için kullanılabiliyor. Turkiye.gov.tr adresine kayıt olan bedelli askerlik taliplileri askerlik başvurusu bölümünden belgelerini alabiliyor.

 

2- İki tıkla kredi

bedelli-askerlik-internet-kredi-basvurusu

Başbakan Davutoğlu’nun bedelli askerliği açıklamasının ardından bankalar kredi yarışına girdi. Hemen hemen tüm bankalar şu anda bedelli askerlik kredisi veriyor. Banka şubelerine gidip sıra almak ve bunun için dakikalarca beklemekse şu internet çağında oldukça gereksiz. Bankaların internet sitelerine veya mobil uygulamalarından bedelli askerlik kredisine başvurmak mümkün. Hatta bedelli kredisi için kısa mesajı da kullanabilirsiniz.

 

3- Sahibinden acil satılık

bedelli-askerlik-satilik-arac

Ne zaman bedelli çıksa, o otomobiller veya motosikletler hemen satışa çıkar. Bu bedelli askerlik döneminde de beklenen oldu ve bir kenarında parası olmayan o güzelim araçlarını satmaya başladı. Siz de bunlardan biriyseniz, galeri galeri gezmenize gerek yok. Sahibinden.com, Arabam.com veya Tasit.com gibi internet sitelerine ilan verebilirsiniz.

 

4- Hey hey taksi

bedelli-askerlik-bitaksi

Bedelli askerlik yapmak için paramızı hazırladık. Başvuru belgemizi aldık. Şimdi sıra ise nakit para ile bankaya gidip ödemeyi yapmakta. 18 bin TL dile kolay ama taşıması zor. Normal olarak herkese de güven olmaz. Hem güvenlik için hem de daha hızlı taksi bulmak için BiTaksi yardımınıza koşuyor. BiTaksi’nin uygulamasını indirerek hızlı ve güvenli bir şekilde işlemlerinizi halledebilirsiniz.

 

5- Askerlik hatırası

bedelli-askerlik-selfie

Bedelli askerlik ödemesi yapıp makbuzlarını askerlik şubesine götürenlerin ilk yaptığı şey selfie çekmek. Şu anda sosyal ağlar baştan sona kadar bankalarda veya askerlik şubelerinin önünde çekilen “selfie”lerle dolu. Bunun için ise mutlaka ön kamerası iyi bir akıllı telefon ve bir selfie çubuğuna sahip olmanız gerekiyor. Sonra ise Instagram, Facebook, Twitter ve Snapchat gibi sosyal ağlarda durmadan paylaşın. Unutmayın, gelecek “like”lar sizin tek askerlik hatıranız olacak..


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın