Katarlı beIN Media Group, Digiturk’ü resmen satın aldı!

Katar merkezli medya grubu beIN Media, Digiturk’ü resmen satın aldı. beIN Media Group LLC, (beIN Media) yaptığı açıklamada, bugün Çukurova Grubu ile Providence Equity Partners tarafından kontrol edilen fonlara ait olan ve Digiturk markası altında faaliyet gösteren Türk Pay-TV platform grubunun holding şirketi olan DP Acquisitions B.V.’yi satın almak için nihai bir sözleşme imzaladığını duyurdu. Çukurova Grubu’nun Digiturk’teki ortaklığına ilişkin yönetim hakları, Mayıs 2013 tarihinden itibaren Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yönetilmekteydi.

DİGİTÜRK

Satın alma bedeliyle ilgili olarak resmi açıklama yapılmazken, beIN Media’nın CEO’su Nasser Al-Khelaïfi, yaklaşık 3.5 milyon abonesi ve 239 kanalı olan Digiturk’ün satın alma işlemine ilişkin olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Digiturk’ün satın alınması, yüksek büyüme potansiyeli olan piyasalarda ve gelişmiş piyasalarda küresel yayılma hedefimize ulaşmamız ve yüksek kaliteli yayın deneyimi sağlamaya ilişkin bağlılığımız açısından çok önemli bir adım teşkil etmektedir. Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi (MENA) ile olan komşuluğu ve Asya’daki bizim için önemli piyasalara olan yakınlığı da göz önüne alındığında, Türk piyasasına girişimiz, beIN MEDIA GROUP açısından doğal bir adımdır. Digiturk platformunu güçlendirmeyi ve Türk Pay-TV ve spor piyasasının heyecan verici dinamiklerini daha da geliştirmeyi iple çekiyoruz.”

PSG’nin başına geçti, 3 yıl önce beIN’i kurdu

Nasser Al-Khelaïfi

Nasser Al-Khelaïfi

Aynı zamanda Katar Yatırım Otoritesi’nin (Qatar Investment Authority) başkanı olan  beIN Media’nın CEO’su Nasser Al-Khelaïfi, Katar Spor Yatırımları’nın (Qatar Sports Investments) 2011 yılında satın aldığı Fransız futbol kulübü Paris Saint-Germain‘in (PSG) CEO’su ve başkanlığı görevini de yürütüyor.

Digiturk’ü satın alma işleminin tamamlanmasının, gelecek aylarda gerçekleşmesi beklenen idari onaylar da dâhil, çeşitli şartların yerine getirilmesine bağlı olduğu belirtilen açıklamada, bu satın alma işlemi kapsamında Barclays’ın beIN Media’nın finansal danışmanı olarak hareket ettiği bilgisi de verildi.

Ocak 2014’te kurulan beIN Media Group LLC, marka lansmanı Temmuz 2012’de Fransa’da yapılan küresel spor ağı beIN Sports’un resmi sahibi konumunda. 31 Aralık 2013 tarihinde, Al Jazeera Sport, beIN Sports’un kurulması için Al Jazeera Media Network’ten resmi olarak ayrıldı. beIN Sports, tüm dünyaya yayın yapan 36 kanalı ile Orta Doğu’da, Kuzey Afrika’da, Avrupa’da, Kuzey Amerika’da ve Asya Pasifik bölgelerinde faaliyetlerini sürdürüyor.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın