Belki 2.5 milyar dolar etmez ama bizim servetimiz bu 9 oyuna gitti

Microsoft, zaten bol olan parasına kıydı ve Minecraft’ın geliştiricisi Mojang’a 2.5 milyar dolar saydı. Video oyun çağının 1970’li yıllardaki ilk örneklerinin dayandığı 8 bitlik grafik teknolojisine sahip olan Minecraft’a ödenen bu “dolarlı servet”, en çok 1980’li ve 1990’lı yıllarda atari salonlarına “jetonlu servet” bırakan kuşağa saç baş yoldurdu…

1 – Street Fighter

İlk ve efsane olan haliyle 1987 yılında tanıştığımız oyunun 2012 yılına kadar toplam tam 2 versiyonu çıktı. Ryu ve Ken karakterleriyle başlayan oyunun 1995 yılında filmi bile çevrildi. Derslerimize yardımcı olacak diye aldığımız Amiga’ları en çok bu oyun için kullandık.

Street-Fighter

2 – Bomberman

İlk versiyonu 1983 yılında çıkan oyun, 2010 yılına kadar çeşitli versiyonlarla hayatımızda kalmayı başardı. Bir yandan bomba patlatıp, diğer yandan da garip yaratıklardan kaçtığımız oyunun bölümler arası geçişlerindeki müziği ise hala hafızalarda.

bomberman

3 – Tekken

tekken

1994 yılında ilk versiyonu çıkan oyun, ilerleyen yıllarda PlayStation ve Xbox’a bile taşındı. 2009 yılında filme de çevrilen Tekken’de hikayemiz Mizhima Zaibatsu isimli büyük şirketin etrafında geçti. İki sağa, bir sola, aşağı yukarı, ardından çift tekme ve sağ yumruk ile klişeleşmeyi başardı.

4 – River Raid

river-raid

1982 yılında Atari 2600 konsol sistemi için geliştirilen oyun, “kol kırmak” deyimini de hayatımza soktu. Bir nehir üzerinde ilerleyen uçağımızı ileri ve sağa/sola hareket ettirerek, köprü ve gemileri havaya uçurduğumuz oyunda, benzin biterken çalan müzik hala bizi strese sokuyor.

5 – Super Mario Bros

super-mario-bros

1983 yılında tanıştığımız bu sevimli muslukçu, hiç şüphesiz Nintendo’yu “Nintendo” yapan oyun. Mantar krallığında yaşayan bu karakterimiz tam 31 yıldır Prenses Peach’i kaçırmaya çalışan kurbağalarla (Bowser) mücadele ediyor.

6 – Mortal Kombat

mortal-kombat

Filmi çevrilen bir diğer efsane dövüş oyunu olan Mortal Kombat ile tanışıklığımız ise 1992 yılına dayanıyor. PlayStatiın 4 ve Xbox One’a özel oyun kolu bile üretilen Mortal Kombat’ın Liu Kang, Sonya Blade, Johnny Cage, Kano, Raiden, Scorpion karakterleri de yaşamaya devam ediyor.

7 – Pac-Man

pacman

1980 yılında hayatımıza giren bu doymak bilmez sarı karakterimiz, labirent içinde önüne geleni yemesiyle hepimizi kendine bağladı. Hayalet ve canavarları maviye dönüştürdüğünde bize “ohhh” dedirten oyun, 2010 yılında Google’a Doodle bile oldu.

8 – Cadillacs & Dinosaurs

Cadillacs-Dinosaurs

1993 yılında bir çizgi romandan uyarlanarak oyunseverlere sunulan Cadillacs & Dinosaurs, “Mustapha” karakteri nedeniyle Türkiye’de “Mustafa” olarak da anıldı. 2513 yılında geçen oyunun ufak hilelerini keşfedip, tek jetonla bitirmek büyük keyifdi.

9 – Captain Commando

captain-commando

Bizi 1991 yılına götüren bu oyuna Mack, Captain, Ginzu veya Baby-Head komando karekterlerimizden birini seçerek başlıyorduk. 2026 yılında suç şehri Metro City’de geçen Captain Commando’da, bizi elektrikle çarpan düşmanlara karşı dövüş becerilerimizi sergiliyorduk.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın