Şampiyon Beşiktaş taraftarları Yandex’i nasıl kullanmalı?

Beşiktaş’ın şampiyon olmasıyla birlikte taraftarların kulübüne olan sevgisi, giydiği formalarla sınırlı kalmadı. İnternet ortamında kullandığı araçlarla BJK’ye olan desteğini artırmak isteyen taraftarların adresi ise arama motoru Yandex’in Beşiktaş için özel tasarlanan internet tarayıcısı “Beşiktaş Yandex” oldu.

bjk-yandexYandex’in 2013 yılında ise Beşiktaş ile yaptığı 10 yıllık arama motoru işbirliği anlaşması kapsamında hayata geçirilen Beşiktaş’a özel Yandex.Browser’ı kullanmak isteyenlerin gündeminde ise “Beşiktaş Yandex indir” ve “Beşiktaş (BJK) Yandex nasıl yapılır?” var.

Biz de arama motoru Yandex’i kullanarak takımına dolaylı da olsa maddi destek sağlamak isteyen Beşiktaşlılar için bir rehber hazırladık.

1- Tarayıcınızı değiştirmeden:

yandex-bjk-tarayiciKullandığınız internet tarayıcısının (browser) arama çubuğuna, browser.yandex.com.tr/bjk/ yazıp, yaptığınız her arama kulübünüze maddi destek sağlayacak. Eğer internette arama yaparken, her defasında bu adresi yazmak istemiyorsanız, kullandığınız tarayıcının ana arama motorunu bir defa olarak yandex.com.tr/bjk olarak değiştirip, kullanmanız da mümkün.

Bunun için Chrome kullanıcılarının, “Ayarlar”ın (Settings) altındaki, “Arama Motorlarını Yönet” (Manage Search Engine) bölümünden “Yandex”i seçmesi ve sayfanın en altında bulunan yeni ekleme sekmesine yandex.com.tr/bjk adresini ekledikten sonra, önce “Bitti”ye, sonra da “Varsayılan Yap”a tıklaması yeterli.

2- Tarayıcınızı değiştirerek:

yandex bjk browserEğer BJK Yandex’e doğrudan internet tarayıcınız üzerinden yapacağınız aramalarla destek olmak istiyorsanız; browser.yandex.com.tr/bjk/ adresinde bulunan Beşiktaş için özel hazırlanmış tarayıcının programını bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor. Windows ve Mac uyumlu olan bu kurulum dosyasını indirip, bilgisayarınıza kurduktan sonra, “Varsayılan tarayıcı yap” sekmesini işaretleyerek (zaten işaretlenmiş olarak geliyor) kurulumu tamamlayabiliyorsunuz.

3- Akıllı telefon veya tabletinizden:

Yandex’in Türkiye’deki futbol kulüpleri Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş için özel olarak hazırlayıp sunduğu “taraftar browser”ları (BJK Yandex, FB Yandex, GS Yandex) PC uyumlu.

yandex-browser-telefonAkıllı telefonlar için ücretsiz olarak sunulan Yandex Browser uygulamasının taraftar versiyonlarının şimdilik sadece Fenerbahçe için geliştirileni var. Fenerbahçe Yandex’in iOS  ve Android uygulamaları mevcut.

Ama siz cep telefonu veya tabletinizde kullandığınız internet ile de hemen Beşiktaş’a destek olmak istiyorsanız; yapacağınız internet sorguları için yandex.com.tr/bjk adresini kullanmanız yeterli.

Mobilde varsayılan arama motorunuzu değiştirmek istiyorsanız, Chrome için şu anda sadece Google, Yahoo ve Bing seçenekleri bulunuyor. Unutmadan, takımınıza destek olmak için arama yapmanız yeterli, arama sonuçlarına tıklamanız gerekmiyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın