Beyaz yakalılar nerede gezer, ne yer, ne içer? [Beacon araştırması]

Nesnelerin İnterneti (IoT) alanında Google ve Intel gibi dünya teknoloji devlerinin iş ortağı olan Türk Ar-Ge şirketi Blesh, İstanbul’da yaşayan 100 bin beyaz yakalının gün içinde sergilediği davranışları ve gerçekleştirdiği aktiviteleri analiz etti. Blesh Beacon cihazları üzerinden yapılan araştırma sonucunda mayıs ayında İstanbul’daki beyaz yakalıların hangi teknolojileri tercih ettiği, nerelerde daha fazla gezdikleri ve bir günlerini nasıl değerlendirdikleri analiz etti..

Blesh, Türkiye genelinde AVM, banka, havaalanı, metro istasyonu, kafe ve restoranlarda yer alan 90 bini aşkın beacon ve 90’ın üzerinde mobil uygulamaya entegre olan platformu sayesinde 30 milyon kişiye lokasyon hedefli ulaşma potansiyeline sahip.

Bu sensörler yardımıyla akıllı telefon sahipleriyle izin ve istekleri doğrultusunda hem iletişim kuruluyor hem de hareket rotaları ve davranışları analiz ediliyor. Bu altyapı kapsamında İstanbul’da yaşayan 100 bin beyaz yakalı çalışanın mayıs ayındaki davranışlarını analiz eden Blesh, beyaz yakalıların hangi semtlerde daha fazla gezdiği, nerelerde sosyalleştiği gibi çok sayıda dikkat çekici veriyi gözler önüne seriyor.

Yüzde 61’i Android cihaz kullanıyor 

Blesh’in topladığı verilere göre beyaz yakalılarının yüzde 61’i Android işletim sistemine sahip cihazları kullanırken, iOS kullanımının ise yüzde 39 oranında olduğu gözlemleniyor. Ayrıca mobil cihazlarda Bluetooth teknolojisini kullanım oranı AVM ve havaalanı gibi yerlerde yükseliyor. Buradan da anlaşıldığı üzere kullanıcılar lokasyon bazlı kampanya ve fırsatlardan yararlanabilmek için Bluetooth teknolojisini aktif olarak kullanıyor.

Tatil fırsatlarını değerlendirip, sporu ihmal etmiyorlar

Blesh’in son bir aylık verilerden değerlediği analize göre, özellikle havalar ısınınca ve 19 Mayıs tatili de araya girince şehirden uzaklaşmak isteyen beyaz yakalılar sıklıkla havaalanlarında görüldü.

Genellikle tüm tatil fırsatlarını iyi değerlendirdikleri gözlemlenen beyaz yakalılar, resmi tatilleri hafta sonu ve izin günleriyle birleştirerek, şehir dışına veya yurtdışına günlük ve haftalık seyahatler planlıyorlar. Ayrıca yine tatil dönemi ve haziran ile başlayan yaz aylarının gelmesiyle beyaz yakalıların son günlerde spor salonlarına akın ettiği de görülüyor.  

AVM’lerde sosyalleşiyorlar

Beyaz yakalılar en çok, ofis ve plazaların sık bulunduğu semtler olan Şişli (Nişantaşı), Beyoğlu, Kadıköy, Üsküdar, Maslak ve Bebek semtlerinde görülüyor. Boş zamanlarında AVM’lere yönelen beyaz yakalılar alışverişe gidip, soluğu da kafe ve restoranlarda alıyorlar. Genelde çalıştıkları iş yerlerine yakın bölgelere gitmeyi tercih eden beyaz yakalılar yüzde 41 oranında alışveriş merkezlerinde sosyalleşiyorlar.

Kafeler (yüzde 35), restoranlar (yüzde 31), etkinlik alanları (yüzde 18) ve son olarak yüzde 8’lik oran ile spor salonları en çok vakit geçirilen yerler olarak dikkat çekiyor. İş yerlerine yakın veya ulaşımı kolay alışveriş merkezlerinde zaman geçiren beyaz yakalılar, en çok yüzde 14 oranında Zorlu Center, yüzde 10 oranında Kanyon, yüzde 8 oranında Akasya ve yüzde 6 oranında İstinye Park alışveriş merkezlerini ziyaret ediyorlar.

Her ay 200 milyon veriyi analiz ediyor

Blesh CEO’su Devrim Sönmez

Beyaz yakalıların en sevdiği sosyal aktivitenin yüzde 47 oranıyla alışveriş yapmak olduğu da görülüyor. Hemen peşinden yüzde 40’lık bir oran ile sinema ve diğer kültürel faaliyetler geliyor.

Yüzde 14 oranında seyahat, yüzde 19 oranında spor ve son olarak yüzde 10 oranında finans odaklı aktiviteler de beyaz yakalıların favorileri arasında. Çeşitli gündelik aktivitelerini gerçekleştirdikleri mekânlar, aynı zamanda beyaz yakalıların nerelerde sosyalleştiğini de net biçimde ortaya koyuyor.

Her ay yaklaşık 200 milyon veriyi analiz eden, makro ve mikro ölçeklerde lokasyon teknolojilerini aynı anda kullanabilen Blesh Mobil İletişim Beacon Platformu’nun şu anda Türkiye’deki en geniş lokasyon datasına sahip platform olduğunu belirten Blesh CEO’su Devrim Sönmez, “Beacon teknolojisi ve akıllı telefonlar yardımıyla tüketicilerin hem makro hem de mikro ölçekte davranışlarını analiz ederek markaların pazarlama stratejilerine önemli katkılar sunuyoruz” dedi.

Araştırmanın infografiğini aşağıda bulabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın