Para bir illüzyon, Bitcoin ‘kral çıplak’ diyor!

Rekorlarıyla dünyayı kasıp kavuran ve en son 16 bin doları da geçen dijital para birimi Bitcoin, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’na da damga vurdu. Etkinliğe katılan Bitcoin Foundation’ın direktörü Jon Matonis, “Bitcoin’in Taht Oyunları” konulu konferansta, dijital paralar ve Bitcoin geleceği hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kariyerinde Visa, Sumitomo Bank, VeriSign ve Hushmail  gibi şirketlerdeki üst düzey yöneticilik de bulunan e-para araştırmacısı ve ekonomist Jon Matonis’in Blockchain tabanlı paralar ve Bitcoin ile ilgili değerlendirmelerinden öne çıkanlar şöyle:

 • Bitcoin, para basmak için kurallara ihtiyaç duyulmadığını ispat etti. Bireyler, ülkeler ve mali egemenliğin sağlanması için faydalı. Yakında Merkez Bankaları bitcoine dayalı varlıkları temin etmek için rekabet etmeye başlayacak.

‘Dolar ve Euro’yu tahtından edecek’

 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın Bitcoin gibi dijital para birimleri için ‘Merkez Bankaları için para arzının kontrol edilmesinde risk teşkil ediyor’ şeklinde bir açıklaması var. Aslında beraberinde imkanlar da getiriyor. Bitcoin, bireyler ve mali egemenliğin sağlanması için faydalı.
 • Ülkeler için de önemli. Ayrıca Merkez Bankaları da bitcoine dayalı varlıkları temin etmek için rekabet etmeye başlayacak. Günümüzde ve gelecekte Dolar ve Euro’nun önemi azalacak. 50 yıl içinde Euro gibi bir para birimi kalmayacak. Eninde sonunda tekelleşme bertaraf edilecek.
 • Dünyada yüzyıllardır devletler ya da kraliyetler para basıyor. Bitcoin ise para basmak için kurallara ihtiyaç duyulmadığını ispat etti. Para bir illüzyon. Hep beraber büyük yanılsamaya iştirak etmişiz. Biz sadece ‘Kral Çıplak’ diyoruz. Bitcoin bunun için bu kadar tartışılıyor.

‘Merkez Bankalarının sistemlerinden daha güvenli’

 • İlk işlemi 2009 yılında yapılan Bitcoin, uzaydan ses sinyallerini yakalamak için kurulan Search for Extraterrestrial Intelligence’ı (SETI) 2013 yılında geçerek dünyanın en büyük bilgi işlem projesi haline geldi. Yani Merkez Bankalarının sistemlerinden bile çok daha güvenli.

  Jon Matonis

 • Saniyede bilgi işlem gücü “hash” ile ölçülüyor. Dünyadaki 10 bin tane en güçlü bilgisayarı bir araya getirin, onlardan bile daha fazla. Bitcoin için belki şu an 1 milyar kişiye ulaşmak mümkün değil ama birkaç yılda bu rakamlar mümkün olacak. JP Morgan, Goldman Sachs gibi kurumlar bitcoin ticareti yapıyor.

‘Hacizlere karşı koruyor’

 • Birey olarak varlıkları kendi kendine kontrol ediyorsun. Kimlik hırsızlığına ve mali gözetime karşı sizi koruyor. Bitcoin Çin’de bu nedenle popüler. Sermaye hareketini engeleyen Çin’e devletine karşı özel ve tüzel kişiler kendi varlıklarını yurt dışına çıkarabiliyor. Sizi hacizlere karşı da koruyor.
 • Hollanda dünyanın belki en büyük ilk beş ülkesinden biri değil. Ama Hollanda kişi başına düşen bitcoin kullanımında ilk beşte.
 • Bitcoin’in iki önemli etki alanı daha olacak; muhtemelen artık rezerv bankacılık imkansız olacak. İkincisi; vergiler ortadan kalkıyor diyemeyiz ama şeklen değişikliğe uğrayacak. Hükümetler gelir vergisi yerine tüketim vergisi, KDV üzerine odaklanacak.

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın