Mucidi ortaya çıktı, 1 milyon Bitcoin’i olan isim para istemiyor!

Dijital dünyada “Sanal para birimi Bitcoin’in yaratıcısı kim?” tartışmaları son buldu, Bitcoin’in yaratıcısı kimliğini resmen açıkladı. Avustralyalı iş adamı Craig Wright, kripto para dünyasında yıllardır kimin yarattığı tartışma konusu olan Bitcoin’i bulan kişinin kendisinin olduğunu duyurdu. Kimliğini BBC, Economist ve GQ yayın kuruluşlarına eş zamanlı olarak açıklayan Wright, sanal para birimi Bitcoin’in “Satoşi Nakamoto” lakabını kullanan gizli mucidinin kendisi olduğunu söyledi.

Tarihte gerçekleşen ilk Bitcoin para transferine dair dijital belgeleri de gösteren Craig Wright’ın Bitcoin’i bulan kişi olduğu, Bitcoin’in önde gelen kullanıcıları ve yazılımcıları tarafından da  teyit edildi. Craig Wright, kimliğini açıklayarak Bitcoin’in mucidinin kim olduğu tartışmalarına bir son vermek istediğini ifade etti. 

‘Para istemiyorum, rahat bırakın yeter’

bitcoin-craig-wright

Bitcoin’in mucidi Craig Wright

Craig Wright’ın adının, Aralık 2015’te Satoşi Nakamoto lakaplı Bitcoin’in olası yaratıcıları arasında gösterilmesinin ardından Avustralya mali şube polisleri, Wright’ın evine baskın düzenlemişti. Avustralya polisiyle işbirliği yaptığını söyleyen Wright, “Avukatlarım, ne kadar vergi ödenmesi gerektiği konusunda müzakereleri sürdürüyor” dedi.

Bitcoin’in yüzü olmak istemediğini ifade eden Craig Wright, “Kimliğimi açıkladım çünkü son zamanlarda üstümde giderek artan bir baskı vardı. Sevdiğim insanların da bundan olumsuz etkilenmesini istemedim. Normal bir hayat sürdürmek istiyorum. Zorunda kalmasam kimliğimi açıklamazdım. Şöhret olmak istemiyorum. Para istemiyorum. Beni kendi kendime bırakın yeter” dedi.

Yaratıcısı ortaya çıktı, Bitcoin’in değeri düştü

bitcoin-yaraticisi-Craig-Wright1970 doğumlu Avustralyalı bir bilgisayar mühendisi olan Craig Wright’in 1 milyon Bitcoin’e sahip olduğu tahmin ediliyor. Dünya çapında 15 milyon adetten fazla Bitcoin’in işlem gördüğü tahmin edilirken, sanal para birimi dünyasında 1 Bitcoin 443 dolara karşılık geliyor. Bitcoin piyasasının toplam büyüklüğü ise 6.8 milyar dolar seviyesinde.

Craig Wright’ın sahip olduğu 1 milyon Bitcoin’in şu anki piyasa değeri ise 442 milyon dolar seviyesinde. Satoşi Nakamoto lakaplı Bitcoin’in mucidinin Craig Wright olduğunun ortaya çıkmasını ardından Bitcoin’in değerinin yüzde 2.5’e yakın kayıpla, 453 dolardan 442 dolara düştüğünü de belirtelim.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın